Poradnia rodzinna

poradnia 01

Katolicka Poradnia Rodzinna w Dobrej czynna jest w czwartą niedzielę miesiąca po Mszy Świętej popołudniowej, a więc około godziny 17.00. W sytuacjach wyjątkowych pracownicy Poradni są do dyspozycji narzeczonych w umówionym wspólnie terminie.

Poradnia mieści się w sali duszpasterskiej usytuowanej w zapleczu Sanktuarium - wejście głównymi drzwiami (sala po prawej stronie).

* * *

Katolicka Poradnia Rodzinna przy Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej powstała w 1989 roku, z inicjatywy ks. Prałata Władysława Taraska, gorliwie zaangażowanego w rozwój małżeństw i rodzin. W tym też roku cztery osoby ukończyły drugie Diecezjalne Studium Rodziny w Nowym Sączu, które trwało trzy lata. Były to: Czesława Smoleń, Danuta Stokłosa, Maria Stokłosa, Dorota Żołądek.
Początkowo przez kilka lat wszystkie Panie były czynnie zaangażowane w pracę w Poradni. W 1995 roku zmarła Danuta Stokłosa. Niedługo potem z pracy w Poradni zrezygnowała Pani Dorota Żołądek. Do chwili obecnej pracują: Czesława Smoleń oraz Maria Stokłosa.
Do zadań Poradni należy:
- przygotowanie narzeczonych do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego poprzez trzy spotkania;
- głoszenie prelekcji do dzieci i młodzieży w klasach: czwartej, siódmej i ósmej, a także na Kursie Przedmałżeńskim;
- zapoznawanie małżonków, mających trudności z poczęciem potomstwa, z NaProtechnologią. Poradnia posiada kontakty do osób, które są specjalistami w tej dziedzinie.
Przez 28 lat funkcjonowania Poradni przyjęto 1360 narzeczonych oraz 30 par małżeńskich.

Czesława Smoleń