Wydarzenia 2017- Archiwum

Mali Jurkowianie z kolędą

DSC 0830

Parafianie, którzy w niedzielę, 31 grudnia 2017 r. przyszli na Mszę Świętą o godzinie 11, mieli okazję pożegnać stary rok w góralskim stylu. Śpiew podczas liturgii wykonywał bowiem zespół Mali Jurkowianie z Jurkowa, pod wodzą p. Karoliny Czech.
Mali Jurkowianie to zespół dziecięcy, założony, by kontynuować tradycję zespołu Jurkowianie, złożonego z osób dorosłych. Zespoły często występują razem, prezentując wspólne programy obrzędowe, czy też biorąc udział w świętach i uroczystościach lokalnych. Co ciekawe, zespół dziecięcy prowadzi wnuczka założycielki Jurkowian, śp. Marii Czech, p. Karolina.

Posłanie Kolędników Misyjnych

DSC 0667E gonda Nzapa e mu singila – „Tobie Boże dzięki, chwała” – to hasło tegorocznej, 25. kolędy misyjnej w diecezji tarnowskiej. W tą szczytną akcję, której celem jest pomoc krajom misyjnym, bardzo chętnie, jak co roku, włączyła się też nasza dobrzańska parafia. Tu w Dobrej kolęda misyjna ma szczególny wydźwięk, zwłaszcza że wielu spośród kapłanów rodaków pracuje właśnie na misjach zagranicznych.

Pasterka w Dobrej

DSC 0578W noc wigilijną, o północy, w kościołach odprawia się tradycyjną Mszę Świętą, zwaną Pasterką. Jest to nabożeństwo sprawowane na pamiątkę pokłonu pasterzy, którzy jako pierwsi przybyli do żłobka, by oddać hołd nowo narodzonemu Zbawicielowi.
W naszej parafii Pasterkę poprzedziła jutrznia, śpiewana przez p. organistę Wojciecha Czecha. Punktualnie o północy z zakrystii wyruszyła uroczysta procesja, w której wniesiona została figurka Dzieciątka Jezus i złożona w żłóbku, na sianie, przez ks. Jakuba. Następnie rozpoczęła się Msza Święta, której przewodniczył Ksiądz Proboszcz Wojciech Sroka, a koncelebrowali kapłani wikariusze z Dobrej: ks. Arkadiusz Kabaj i ks. Jakub Jasiak oraz rodacy: ks. Jerzy Smoleń i ks. Daniel Bubula. Liturgię upiększała Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrej, wykonująca tradycyjne kolędy.

Roraty 2017 - FINAŁ

DSC 069223 grudnia, w sobotę, dzień przed Wigilią, przypadło ostatnie nabożeństwo roratnie. Tak, jak podczas całego Adwentu, w naszym kościele parafialnym zgromadzili się starsi parafianie oraz małe dzieci z lampionami. Mszę Świętą rozpoczęła procesja z zapalonymi lampionami. Wyjątkowo nie było kazania – przewodniczący Mszy ksiądz proboszcz prosił dzieci, by po powrocie do domów rozważyły z rodzicami wszystko to, co usłyszały podczas wszystkich Rorat i czego dowiedziały się o św. Józefie – Strażniku Skarbów. Takie bowiem było hasło tegorocznych nabożeństw, a przyświecał im właśnie św. Józef.
Po Mszy Świętej ks. Arkadiusz i ks. Jakub rozlosowali nagrody wśród dzieci, które przyniosły plansze z wszystkimi naklejkami, oznaczające obecność na wszystkich Roratach. Drobniejsze nagrody otrzymały także dzieci, które nie były na wszystkich mszach roratnich, ale zebrały chociaż kilka naklejek.

Tekst i zdjęcia: Adrian Cieślik

ZDJĘCIA

Opłatek Apostolskiej Grupy Młodzieżowej

oplatek agm 0122 grudnia 2017 r. na plebanii odbyło się spotkanie opłatkowe Apostolskiej Grupy Młodzieżowej, osób biorących udział w jasełkach. W spotkaniu uczestniczyli również Ksiądz Proboszcz Wojciech Sroka oraz opiekun młodzieży ks. Jakub Jasiak.
Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą i odczytaniem fragmentu Ewangelii dotyczącego narodzenia Jezusa. Następnie ksiądz proboszcz poświęcił opłatki, którymi połamali się później wszyscy obecni, składając sobie życzenia. Ksiądz proboszcz, przemawiając do zebranych, życzył młodzieży dalszego rozwoju duchowego, zachęcał do podejmowania współpracy z grupą młodzieżową oraz podkreślał widoczne zaangażowanie młodzieży i istotną rolę w życiu parafii. Podziękował też ks. Jakubowi za opiekę nad grupą. W imieniu członków wspólnoty głos zabrała animatorka Natalia Mikołajczyk, składając życzenia księdzu proboszczowi oraz pozostałym i wręczając drobny upominek świąteczny od wszystkich uczestników spotkania. Następnie, po życzeniach osobistych, miał miejsce krótki koncert kolęd w wykonaniu osób grających na instrumentach podczas jasełek.

Tekst i zdjęcia: Adrian Cieślik

Zobacz zdjęcia

"Betlejem" w Dobrej

szopka 006Zgodnie ze starą tradycją, w kościołach na okres Bożego Narodzenia ustawia się specjalne dekoracje, tzw. szopki, mające przypominać, że Jezus narodził się w prostej ubogiej stajence, między bydlętami. Dekoracje są różne – od małych do monumentalnych, żywe, ruchome i nieruchome.
W dobrzańskim sanktuarium stanęła szopka wskazująca na trzy biblijne sceny związane z narodzeniem Zbawiciela. W centralnym punkcie znajduje się stajenka ze żłóbkiem – miejscem narodzenia Pana Jezusa, tam również umieszczeni są Maryja i Józef. Po lewej stronie pasterze mają swoje obozowisko z zieloną trawą, ogniskiem i rzeczką – by zadość stało się słowom, iż w tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą (Łk 2, 8). Po prawej stronie szopki, w scenografii pustynnej, znajduje się pałac króla Heroda, z którego właśnie wyruszają trzej mędrcy, by pokłonić się Dzieciątku – Oni zaś wysłuchawszy Heroda, ruszyli w drogę (Mt 2, 9).

Premiera Jasełek

jaselka 001W budynku naszej szkoły odbyła się premiera "Jasełek" wystawiona dla społeczności naszej szkoły, a przygotowana przez młodzież i dzieci z Apostolskiej Grupy Młodzieżowej. Scenariusz przepracowała animatorka Natalia Mikołajczyk, która również czuwała nad całością.
Spektakl porusza podsatawowe problemy związane ześwietczeniem Świąt Bożego Narodzenia i ukazuje przeszkody do właściwego ich przeżywania. Wielu nauczycieli i uczniów nie kryło wzruszenia.
Pani Dyrektor mgr Grażyna Nika na koniepodziękowała grupie młodzieżowej i życzyła błogosławionych świąt.

Opłatek LSO i DSM

oplatek lso i dsm 001W środę, 20 grudnia odbyło się kolejne spotkanie opłatkowe. Tym razem spotkały się Liturgiczna Służba Ołtarza wraz z Dziewczęcą Służbą Maryjną. Spotkanie opłatkowe było okazją do modlitwy, wzajemnych życzeń oraz podsumowań. Ksiądz Proboszcz podziękował obecnym grupom i ich opiekunom, za to że są obecne w parafii, że są widoczne i angażują się w życie wspólnoty parafialnej. Życzeniom nie było końca, a plebania wypełniła się gwarem niemal setki dzieci.

Zdjęcia

"Paczka Dobra"

paczka dobra 01Szkolne Koło Caritas przeprowadziło ostatnią w tym roku akcję charytatywną "Paczka Dobra", którą objęte zostały dwie rodziny. Akcja polegała na wybraniu dwóch rodzin, które znajdują sie z trudnej sytuacji materialnej, następnie udaliśmy się do tych rodzin, aby zapytać o ich marzenia (rzeczy potrzebne do rozwoju talentów dzieci).
Dzięki ogromnej ofiarności uczniów oraz zaangażowaniu dyrekcji i nauczycieli, którzy sami namawiali do pomocy swoje rodziny i rówieśników udało nam się zakupić dwa prezenty, które zostały w tych dniach przekazane tym rodzinom (między innymi krzesło do gry na fortepianie). Uścisków i łez nie było końca - relacjonowała pani pedagog Lucyna Mikosza, która przekazała prezenty.
Była to pierwsza edycja tej akcji, mamy nadzieję, że za rok będzie nas jeszcze więcej!

Zdjęcia

Opłatek SKC

oplatek skc 00118 grudnia na plebanii odbyło się spotkanie opłatkowe Szkolnego Koła Caritas, w którym uczestniczyło ponad 60 wolontariuszy. Na spotkaniu obecni byli również: Ksiądz Proboszcz, Pani Teresa Kołodziej - kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Pani Irena Żak, Pani Beata Miśkowiec - członkinie Parafialnego Oddziału "Caritas", Pani Halina Marek oraz Pani Lucyna Mikosza - nauczyciele z naszej Szkoły Podstawowej, które wraz z Ks. Jakubem pełnią opiekę nad Kołem.
Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą i odczytaniem fragmentu Ewangelii. Następnie Ks. Proboszcz pobłogosławił opłatki, którymi - składając sobie życzenia - połamali się wszyscy obecni.
Życzenia wszystkim obecnym złożył przedstawiciel Szkolnego Koła Caritas Bartłomiej Kawalec.

Wyruszyli z życzeniami

kartki 02Parafialny Oddział Caritas wraz ze Szkolnym Kołem Caritas po raz kolejny przed Świętami dotarł z życzeniami do osób chorych, cierpiących, samotnych. Już od samego rana, pomimo soboty, młodzi wolontariusze ruszyli z kartkami świątecznymi i ze słodkimi upominkami do naszych parafian. Wcześniej członkowie Szkolnego Koła Caritas własnoręcznie wykonali i ozdobili świąteczne kartki, dołączając do życzeń swój czas i wkład pracy. Spotkaniom towarzyszyła ogromna wdzięczność i wzruszenie. To jasny znak, że takie działania są wartościowe i potrzebne. W akcję zaangażowało się ponad 60 wolontariuszy, którzy przekazali życzenia 112 osobom.

Zdjęcia

 

Nowi lektorzy

nowi lektorzy 00114 grudnia w Tymbarku Bp Stanisław Salaterski udzielił błogosławieństwa nowym lektorom z dekanatu tymbarskiego, którzy przez kilka tygodni uczestniczyli w kursie lektorskim. W ich gronie znalazło się 11 chłopców z naszej parafii:

Patryk Białoń
Krystian Bielski
Mateusz Cygal
Rafał Czech
Przemysław Dudzik
Michał Gruszka
Michał Judka
Bartłomiej Juszczak
Dominik Krywoborodenko
Mariusz Przybytek
Szczepan Przybytek

Chłopcy, w obecności licznie zgromadzonych kapłanów oraz swoich najbliższych, złożyli uroczyste przyrzeczenie rzetelnego pełnienia powierzonych im zadań.

Gratulujemy i życzymy wytrwałości!

 

Artykuł i zdjęcia również na stronie tarnowskiego "Gościa Niedzielnego"

http://tarnow.gosc.pl

Dziękujemy za dar serca!

kilo 005Już po raz kolejny Parafialny Oddział Caritas we współpracy ze Szkolnym Kołem Caritas przeprowadził akcję "Kilo" - zbiórkę produktów żywnościowych, które zostaną przekazane jako świąteczne paczki dla ponad 30 rodzin z naszej parafii. Akcja spotkała się z ogromną ofiarnością naszych parafian. Prawie 70 dzieci i młodzieży prowadziło zbiórkę na terenie sklepów: Spar, Delikatesy "Jędruś", Delikatesy "Centrum" oraz sklep GS nr 2. Serdecznie dziękujemy właścicielom sklepów, zespołowi Caritas, wolontariuszom młodzieżowym oraz WSZYSTKIM DARCZYŃCOM!​

ZDJĘCIA

Akatyst ku czci Bogarodzicy

akatyst 018Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny była w naszym Sanktuarium okazją do modlitwy maryjnej wyrażonej w szczególnej formie, bo poprzez śpiew hymnu ku czci Bogarodzicy „Akathistos”. Słowa hymnu, wyśpiewane przez działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrej Chór BelCanto, przywołały wielkie obietnice, jakie Bóg złożył całej ludzkości w osobie Bogarodzicy Dziewicy Maryi i tajemnicę ich spełnienia w osobie Chrystusa.

Kartki na Boże Narodzenie

kartki 001Szkolne Koło Caritas we współpracy z Parafialnym Oddziałem Caritas podjęło akcję przygotowania kartek na Święta Bożego Narodzenia dla osób starszych, chorych i samotnych z naszej parafii. W tym roku grupa dzieci i młodzieży sama wykonała świąteczne kartki, które w najbliższym czasie członkowie SKC osobiście przekażą wraz z serdecznym życzeniami.

Zdjęcia

Spotkanie ze Św. Mikołajem

DSC 2524Święty Mikołaj i w tym roku nie zawiódł. Przybył do Dobrej dokładnie 6 grudnia i pojawił się w kościele po zakończonych Roratach. Najpierw poczęstował słodyczami najmłodsze dzieci, które jeszcze nie należą do grup parafialnych a następnie wręczył upominki dzieciom i młodzieży zaangażowanym w działalność grup LSO, DSM i Scholi, Młodzieżowej Grupy Apostolskiej, Caritas, Zespołu muzycznego. Zacnemu Gościowi w sprawach organizacyjnych dzielnie pomagali wikariusze - ks. Arkadiusz i Ks. Jakub.

Zobacz ZDJĘCIA

 

Przyjęcie Kandydatów do LSO

lso 006W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata celebrowaliśmy Święto Liturgicznej Służby Ołtarza. Jest to dzień szczególnej wdzięczności dla chłopców i mężczyzn służących przy ołtarzu, jak również dla ich rodziców, bez pomocy których ta służba nie byłaby możliwa.
W czasie Mszy świętej o godz. 11.00 do grona Kandydatów na Ministrantów, Ksiądz Proboszcz przyjął 18 chłopców. Są to:

Akcja "Dzieci Dzieciom"

skc 3 04aSzkolne Koło Caritas przeprowadziło kolejną akcję w tym roku szkolnym. Członkowie SKC postanowili zorganizować paczki od św. Mikołaja dla dzieci z Ukrainy, z parafii Lubień, gdzie pracuje Ks. Jan Szczych, były wykładowca liturgiki w tarnowskim seminarium.
Akcja trwająca trzy tygodnie zakończyła się ogromnym sukcesem i spotkała się z wielkim sercem naszych uczniów, parafian. W akcję włączyli się również nauczyciele naszej szkoły, którzy przygotowali osobne, dwie paczki dla konkretnych rodzin z Ukrainy.

Wspieramy akcję "Makulatura na misyjne studnie"

mak 02Nasza parafia po raz kolejny włączyła się w dzieło „Makulatura na misyjne studnie”, organizowane przez Wydział Misyjny naszej diecezji. W maju i czerwcu zebrano wspólnie ponad 100 ton makulatury, za które zostały wybudowane dwie studnie głębinowe w Republice Środkowoafrykańskiej w miejscowości Sekia Mote oraz Modale w diecezji Bangui, gdzie pracują tarnowscy misjonarze. Łączna wartość inwestycji to 10.600 euro.

Uroczystość Wszystkich Świętych

wsz sw 2017 011 listopada, w Uroczystość Wszystkich Świętych, Kościół wspomina wszystkie osoby, które osiągnęły już zbawienie. Jest to wyraz wiary w świętych obcowanie oraz powszechne powołanie do świętości. W tym dniu udajemy się na cmentarze, by nieco dłużej zatrzymać się przy grobach naszych bliskich z darem modlitwy i znakiem pamięci.
W naszej parafii odbyła się tradycyjna procesja na cmentarz, połączona z modlitwami żałobnymi za zmarłych. Wierni, liczne zgromadzeni nad grobami swoich najbliższych oraz kapłani pracujący w parafii i z niej się wywodzący odmawiali kolejne tajemnice różańca, polecając Miłosierdziu Bożemu zmarłych kapłanów, proboszczów i katechetów zasłużonych dla parafii, nauczycieli i rodziców oraz wszystkich, którzy poprzedzili nas w drodze do wieczności. Procesja przeszła przez każdą część cmentarza, zmierzając do zabytkowej świątyni, gdzie odprawiona została Msza Święta za zmarłych parafian, pod przewodnictwem ks. proboszcza Wojciecha Sroki, przy koncelebrze kapłanów rodaków: ks. prałata Piotra Siei, ks. dr. Jerzego Smolenia i ks. prefekta Daniela Bubuli.

Nabożeństwa Różańcowe z Małym Gościem

roz 18Przez cały październik liczne grono dzieci włączało się w modlitwę wspólnotową Kościoła,  przychodząc na nabożeństwa różańcowe. Dodatkową motywacją były obrazki przygotowane przez redakcję Małego Gościa Niedzielnego, przedstawiające wyjątkową historię objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie, wręczane dziecim po każdym "Różańcu". W ostatnim dniu października odbyło się wręczenie nagród i upominków uczestnikom nabożeństw różańcowych, którzy przynieśli plansze z naklejonymi obrazkami.

Zobacz zdjęcia (fot. A.Rapacz)

Odpust ku czci Św. Szymona i Judy Tadusza

szymon i juda28 października, w dniu liturgicznego święta Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, nasza wspólnota parafialna przeżywała uroczystość odpustową ku czci tych Świętych Patronów zabytkowej świątyni. Uroczystości przewodniczył Ks. dr Jan Banach – Dziekan dekanatu tymbarskiego. Od kilku lat uroczystość ta łączy się również z rocznicą ogłoszenia Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej.

Akcja "Plecak pełen uśmiechu"

plecak 01Szkolne Koło Caritas z powodzeniem zorganizowało akcję "Plecak pełen uśmiechu". Członkowie SKC przygotowali specjalne plakaty informujące. Akcja polegała na zbiórce przyborów szkolnych. Spotkała się ona z ogromnym zainteresowaniem. Przygotowaliśmy specjalne paczki dla 11 uczniów. Dziękujemy!

Odbyły się wybory Rady Parafialnej

wyb rady par 001

W dniu 15.10.2017 r. odbyły się wybory Parafialnej Rady Duszpasterskiej.

Głosy zostały podliczone przez trzyosobową komisję, w obecności urzędującej do tej pory Rady Duszpasterskiej. W wyniku głosowania w skład nowej Rady Parafialnej weszli: z Dobrej – P. Kazimierz Czech, P. Wojciech Czech P. Józef Kulig, P. Beata Miśkowiec, P. Jan Palki; z Porąbki – P. Maria Cygal, P. Bogumiła Skwarczek; z Jurkowa Dolnego – P. Dominik Kawalec; z Gruszowca – P. Marek Trzópek. W skład nowej Rady Parafialnej weszli również: z urzędu – P. Piotr Pawlak jako przedstawiciel pracowników parafialnych; z nominacji - P. Czesława Smoleń, jako przedstawiciel grup i stowarzyszeń działających w Parafii. Wszystkim, którzy zgodzili się kandydować w wyborach, dziękujemy za otwartość na sprawy parafii.

Dobry czas i miejsce na formację...

dni formacji 001W domu rekolekcyjnym księży sercanów w Koszycach Małych odbyły się Parafialne Dni Formacji dla Liturgicznej Służby Ołtarza z Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej. - Już po raz piąty organizujemy takie dni. Pierwsze odbyły się w Tarnowcu w domu sióstr zakonnych, kolejne właśnie tu w u księży sercanów w Koszycach Małych. Chłopcy z Dobrej są tu po raz drugi. Co roku w okresie jesiennym pragniemy przeżyć takie dni, aby umocnić ducha wspólnoty oraz utrwalić to co ćwiczymy na cotygodniowych zbiórkach. Wyjazd ma za cel również wzmocnić poczucie przynależności do wspólnoty Kościoła diecezjalnego, stąd wizyta w seminarium, katedrze tarnowskiej oraz modlitwa o powołania kapłańskie i zakonne, jak również modlitwa za biskupa diecezjalnego, w kontekście trwającego V Synodu - mówi Ks. Jakub Jasiak, wikariusz sanktuarium.

# Zatrzymaj aborcję – inicjatywa obywatelska

zatrzymaj aborcje 0018 października 2017 r. nasza parafia włączyła się w ogólnopolską akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, która ma na celu powstrzymanie zabijania nienarodzonych dzieci, u których podejrzewa się chorobę lub upośledzenie. Wielu parafian złożyło swoje podpisy, wyrażając sprzeciw wobec aborcji. Organizacji tego przedsięwzięcia podjęło się Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i Akcja Katolicka.

Opracowanie i zdjęcia: Adrian Cieślik

Dzień Papieski w Dobrej

dzien papieskiNiedziela 8 października obchodzona była w naszej parafii, podobnie jak w całej Polsce, jako 17. Dzień Papieski. Hasłem tegorocznej edycji były słowa: Idźmy naprzód z nadzieją. Przy wyjściach z kościoła po mszach świętych można było złożyć dobrowolną ofiarę przeznaczoną na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która zajmuje się przyznawaniem stypendiów dla uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin. Kwestę przy kościele prowadzili wolontariusze Szkolnego Koła Caritas.

Wycieczka młodzieży na Śnieżnicę

wycieczka mlodziezy na sniezniceMimo niesprzyjającej pogody, młodzież z parafii (Grupa Młodzieżowa i Liturgiczna Służba Ołtarza) wraz z opiekunem, ks. Jakubem Jasiakiem, udała się w minioną sobotę 7 października na pobliską Śnieżnicę. Wycieczka w góry była doskonałą formą na integrację młodzieży oraz na ciekawe spędzenie czasu wolnego. Całość wydarzenia zakończyło wspólne spotkanie przy pizzy, już na dole, w Dobrej.

Procesja różańcowa

procesja rozancowa 001Tradycyjnie już, w pierwszą niedzielę października, w Dobrej odbyła się procesja różańcowa. W przygotowanie ołtarzy włączyli się parafianie z osiedli z Dobrej (os. Domy nad Fakro oraz os. Morgi), Gruszowca (os. Żołądki) i Porąbki (os. Kalety). Uczestniczy procesji rozważali tajemnice radosne różańca świętego. Przy każdym z ołtarzy odczytany został odpowiedni fragment Ewangelii. Kolejne dziesiątki różańca odmawiali kapłani oraz przedstawiciele służby ołtarza. Na czele procesji ks. proboszcz Wojciech Sroka niósł Najświętszy Sakrament w monstrancji, udzielając przy każdym ołtarzu błogosławieństwa zgromadzonym wiernym.

Młodzież z Dobrej na Synaju w Limanowej

synaj 001Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny to hasło X spotkania młodzieży z diecezji tarnowskiej. Tym razem Synaj, bo taką nazwę noszą te spokania, odbywał się  w Limanowej w dniu 23 września. W spotkaniu młodzieży z terenu diecezji tarnowskiej z  kapłanami  oraz biskupem ordynariuszem Andrzejem Jeżem brała udział prawie pięćdzisięcioosobowa grupa młodych z naszej parafii pod opieką księdza Jakuba Jasiaka i pana Adriana Cieślika.

Rozpoczęcie roku formacyjnego

rozpoczecie roku formacyjnego 00120 września, na środowej nowennie do Matki Bożej Szkaplerznej i Mszy Świętej, zgromadziły się działające w naszej parafii grupy dziecięce i młodzieżowe, aby w nowym roku formacyjnym prosić Pana Boga o błogosławieństwo a Matkę Bożą o opiekę.

Wspólnota Liturgicznej Służby Ołtarza obecnie liczy 41 ministrantów, 20 lektorów, chłopców i mężczyzn, którzy chcą służyć Bogu z radością. Cieszy nas fakt, że na nowy rok formacyjny zapisało się ponad 20 nowych kandydatów. W tym roku swoje przygotowanie w Diecezjalnej Szkole Ceremoniarza rozpocznie dwóch lektorów, a 11 ministrantów rozpocznie Dekanalną Szkołę Lektora.

Msza Święta dla dzieci

msza dla dzieci 001W niedzielę, 17 września br. o godz. 11.00 miała miejsce pierwsza Msza św. specjalnie przygotowana dla dzieci. Liczba uczestników przekroczyła najśmielsze oczekiwania. W czasie tej szczególnej Eucharystii staramy się dotrzeć z przekazem Ewangelii do jej najmłodszych adresatów, naszych najmniejszych parafian.

Msza Święta na Gruszowcu

msza na gruszowcu 00116 września 2017 r. przy pomniku na Gruszowcu odbyły się uroczystości upamiętniające 33 ofiary pacyfikacji, jakiej dokonali 1 listopada 1944 r. Niemcy na mieszkańcach osiedli Granice i Wrony. Mszy Świętej w intencji ofiar przewodniczył ks. Wojciech Sroka, proboszcz z Dobrej, przy koncelebrze ks. Jana Zająca, kapelana Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjnego z pobliskiej Śnieżnicy. Liturgię upiększał występ Grupy Śpiewaczej Ćwilin, działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrej.

Rozpoczęcie roku szkolnego

rozpoczecie roku 001Młodzież i dzieci ze szkoły podstawowej oraz przedszkolaki zgromadziły się przed rozpoczęciem pierwszych zajęć w naszej świątyni, aby prosić o światło Ducha Świętego i opiekę Matki Bożej na nowy rok szkolny.
Grupie młodszej, ks. Arkadiusz przypomniał, że w roku szkolnym trzeba szczególnie czuwać, aby uchronić się przed różnymi "złodziejami czasu", spośród których najbardziej niebezpiecznym może okazać się wypełniony grami komputer...

Zobacz zdjęcia

Archiwum wiadomości

Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe zamieszczone na stronie internetowej parafii pw. MB Szkaplerzej w Dobrej

umieszczone są za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.

© 2017 Parafia MB Szkaplerznej w Dobrej. All Rights Reserved.

Designed by Kajmowicz Jan.