Wiadomości

Konkurs palm

 Regulamin konkursu na TRADYCYJNĄ PALMĘ WIELKANOCNĄDSC 0236

I. Organizator konkursu:

Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej przy współpracy z Parafiami w Gminie Dobra.

II. Cel konkursu:

Celem konkursu jest propagowanie tradycji i folkloru związanego ze świętami wielkanocnymi, pogłębienie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej. Konkurs stwarza okazję do zachowania dawnego zwyczaju, indywidualnej działalności artystycznej oraz wymiany wiedzy na temat zanikającego zwyczaju własnoręcznego robienia palm.

III. Zasady uczestnictwa:

1. Konkurs odbędzie się w każdej Parafii Gminy Dobra (Jurków, Stróża, Skrzydlna, Dobra)

2. W konkursie mogą uczestniczyć mieszkańcy Gminy Dobra.

3. Warunkiem udziału jest wykonanie tradycyjnej palmy wielkanocnej z użyciem naturalnych tworzyw i tradycyjnych form zdobniczych.

4. Z jednego numeru domu, do konkursu może zostać zgłoszona tylko jedna palma.

5. Palmę należy pozostawić do oceny w Niedzielę Palmową w swoim Kościele parafialnym.

6. Do palmy obowiązkowo musi być dołączona wizytówka z imieniem, nazwiskiem i numerem telefonu. Palmy bez dołączonej informacji nie będą podlegały ocenie konkursowej.

7. W konkursie nie będą brane pod uwagę palmy z lat ubiegłych.

8. Pragniemy podkreślić, że nie będą podlegały ocenie palmy, w których wykorzystywane będą materiały z tworzyw sztucznych (m.in. kupne kwiaty, gałązki, liście, sznurki plastikowe ozdoby).

9. Niewłaściwe jest używanie do budowy tradycyjnej palmy: barwionych zbóż i traw, konieczne natomiast jest dołożenie gałązek wierzbiny (bazi), które są niezbędnym elementem przy jej wyrobie. Do wiązania palmy używać należy tradycyjnego rzemienia, ewentualnie lnianego/konopnego powrózka. Nie stosuje się „trytytek”, plastikowych sznurków i drutu.

10. Palmy dekorowane kwiatami z bibuły będą dużo wyżej oceniane niż dekorowane kwiatami z krepiny.

11. Możliwy jest dodatek tradycyjnych roślin (np. barwinek, bukszpan w niektórych wsiach tez cis, jałowiec, naturalne zboża i trawy, trzcina, itp.) NIE WSZYSTKICH JEDNOCZEŚNIE. Nie wskazane jest używanie innych roślin ogrodowych lub doniczkowych.

12. Przy konstrukcji palmy należy zwrócić uwagę na proporcje—tradycyjne palmy nie były dekorowane kwiatami na całej długości.

IV. Ocena:

1. Oceny palm złożonych podczas Niedzieli Palmowej w czterech parafiach gminy, dokona w terminie późniejszym powołana przez organizatorów komisja, biorąc pod uwagę szczególnie: - tradycyjny sposób wykonania palmy - przystrojenie palmy tradycyjnymi ozdobami - estetykę wykonania pracy

2. Palmy oceniane będą W JEDNEJ kategorii : -do około 2,5 m - po dokładnej konsultacji z etnografami, tradycyjne palmy na tym terenie osiągały maksymalną wysokość około 2,5m.

3. Wyklucza się korzystanie z materiałów współczesnych (sztucznie barwione trawy, sztuczne (plastikowe) kwiaty, wstążki z tworzywa sztucznego, druty do owijania palmy, taśmy samoprzylepne , itp.)

4. Werdykt komisji jest niezaskarżalny , nieodwołalny i ostateczny.

5. Wybór ilości palm, które zostaną nagrodzone pozostaje w gestii Komisji Konkursowej. Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 06 kwietnia 2018r. o godzinie 18:00 na sali gimnastycznej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrej.

Rekolekcje Wielkopostne

w postPROGRAM
REKOLEKCJI WIELKOPOSTNYCH
O. Bogdan Bańdur, CSsR

Niedziela – 18. 03. 2018r.
7.00 - Msza św. z nauką dla wszystkich
9.00 - Msza św. z nauką dla wszystkich
* Nauka stanowa dla młodzieży (po Mszy Św.)
11.00 - Msza św. z nauką dla wszystkich
15.00 - „Gorzkie Żale” z kazaniem pasyjnym
16.00 - Msza św. z nauką dla wszystkich

Poniedziałek – 19. 03. 2018r.
7.30 - Msza św. z nauką dla wszystkich
10.00 - Nabożeństwo rekolekcyjne dla kl. VI SP – III Gim.
11.00 - Nabożeństwo rekolekcyjne: Przedszkolaki, „0” – kl. V SP
18.00 - Msza św. z nauką dla wszystkich
*Po Mszy św. nauka stanowa dla małżonków i rodziców

Wtorek (20. 03. 2018r.) Dzień spowiedzi rekolekcyjnej
7.30 - Msza św. z nauką dla wszystkich
10.00 - Nabożeństwo rekolekcyjne dla Przedszkola, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum (wspólne dla wszystkich)
*Po nauce rekolekcyjnej spowiedź dla kl. IV SP – III Gim.
18.00 - Msza św. z nauką dla wszystkich
8.30 - 17.30 – Spowiedź
*przerwy w spowiedzi: 10.00-10.30; 15.30-16.00

Środa (21. 03. 2018r.)
7.30 - Msza św. z nauką dla wszystkich
10.00 - Msza Św. z nauką rekolekcyjną dla kl. VI SP – III Gim.
11.00 - Msza Św. z nauką rekolekcyjną: Przedszkolaki, „0” – kl. V SP
13.00 - Msza św. dla starszych i chorych (z sakramentem namaszczenia)
14.00 - Wyjazd z posługą sakramentalną do chorych
18.00 - Msza św. z nauką dla wszystkich

Spotkanie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej

AK 0027 lutego 2018 roku.

    Pierwsze, w nowym roku, zebranie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, rozpoczęło się od wspólnej modlitwy, której przewodniczył ks. Proboszcz Wojciech Sroka, asystent parafialnego oddziału. W posiedzeniu uczestniczyło 12 osób:
Smoleń Czesława – PREZES, Drożdż Czesława, Dudzik Janina, Kowalska Teresa, Kurek Zofia, Miśkowiec Maria, Mysza Genowef, Opoka Kazimiera, Palkij Maria, Sołtys Anna, Stokłosa Barbara, Stokłosa Maria.

Wielki Post z radiem RDN

wielki post rdn 01Diecezjalne radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz zachęca do słuchania w okresie Wielkiego Postu nowych audycji:
1. Spotkania z bratem Jackiem HAJNOSEM, dominikaninem. Dziś 28-letni duchowny, a jeszcze niedawno artysta grafik z lekkim podejściem do życia, wiele razy pogubiony, daje świadectwo przemiany. Audycje w każdy piątek o godz.17.05,

Nasi Lektorzy najlepsi w rejonie

rozgr lso 0013 lutego w Tymbarku odbyły się dekanlane rozgrywki w ramach Diecezjalnych Mistrzostw LSO w Piłce Nożnej Halowej, które są również eliminacjami do Mistrzostw Polski LSO w Piłce Nożnej Halowej. Naszą parafię reprezentowały drużyny w kategorii „Ministranci” oraz „Lektorzy Młodsi”. Ministranci, niestety, odpadli z rozgrywek, ale był to ich pierwszy występ na tego rodzaju imprezie sportowej. Walczyli dzielnie.
Lektorzy młodsi, wygrywając kilka meczów, odnieśli sukces - zdobyli II miejsce i zakwalifikowali się do zawodów rejonowych w Limanowej.

Archiwum wiadomości

© 2017 Parafia MB Szkaplerznej w Dobrej. All Rights Reserved.

Designed by Kajmowicz Jan.