Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

DSC 0227 215 sierpnia przypada w Kościele katolickim Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest ona wyrazem dogmatu wiary, który mówi, że Maryja została z duszą i ciałem wzięta do nieba. Według starochrześcijańskiej legendy apostołowie w jej grobie, zamiast ciała, mieli znaleźć polne kwiaty i zioła. Z wydarzeniem tym związana jest druga nazwa tego dnia: Święto Matki Boskiej Zielnej. Wierni przynoszą wówczas do kościoła specjalne bukiety kwiatów polnych i ziół do poświęcenia, zwane zielem. Kapłan, błogosławiąc je, prosi Boga, by zachował je od suszy, gradu, powodzi i wszelkiej szkody, aby wzrastały, radowały oczy, przynosiły jak najobfitszy plon i mogły służyć zdrowiu ludzi i zwierząt. Bukiety są również podziękowaniem Maryi za opiekę podczas żniw i prac polowych oraz za dobre plony.

Obchody rocznicy pacyfikacji Porąbki

DSC 0213W sierpniu 1944 r., podczas trzykrotnych pacyfikacji (2, 24 i 30 sierpnia), Niemcy zamordowali łącznie 13 osób i spalili ponad 60 gospodarstw. Te tragiczne wydarzenia upamiętnia pomnik, postawiony w 1975 r. Żyją jeszcze mieszkańcy, którzy pamiętają pacyfikacje z lat swojego dzieciństwa, a pamięć o ofiarach przekazują młodszym pokoleniom. Od kilku lat starsi i młodsi regularnie spotykają się przy wspomnianym pomniku, modląc się i wspominając zmarłych tragicznie przodków.

Odpust ku czci Przemienienia Pańskiego

DSC 0087aŚwięto Przemienienia Pańskiego w Dobrej wiąże się z odpustem w zabytkowym kościele pw. Św. Szymona i Judy Tadeusza. Parafianie bowiem otaczają kultem obraz Jezusa Przemienionego, znajdujący się w głównym ołtarzu tej świątyni. Według legendy ikona ta pojawiła się wraz z pasterzami wołosko-ruskimi, a do Dobrej trafiła przyniesiona przez jedną z powodzi w XVII lub XVIII w., kiedy wielka woda zmyła pasterską cerkiewkę w Półrzeczkach. Od tego czasu przed wizerunkiem modlili się i wypraszali łaski parafianie z Dobrej i okolic; towarzyszył on uczestnikom wszystkich uroczystości odbywających się w ówczesnym kościele parafialnym. Tradycja ta jest nadal żywo podtrzymywana wśród dobrzańskiej ludności.

Ostatni tegoroczny Letni Koncert Kameralny

DSC 0014a5 sierpnia 2018 r. odbył się w zabytkowym kościele w Dobrej kolejny, a zarazem ostatni tegoroczny, Letni Koncert Kameralny. Wystąpili artyści: Oskar Koziołek – Goetz, Michał Rożek, Mateusz Rożek oraz Urszula Palka-Ranosz. Zaprezentowane zostały utwory muzyki sakralnej i świeckiej. Nie zabrakło utworów operowych, ale także piosenek powstałych w dwudziestoleciu międzywojennym. Było to nawiązanie do obchodzonej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Informacja PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

plkNowe naklejki NA PRZEJAZDACH!
    Od 1 czerwca 2018 r. przejazdy kolejowo-drogowe zostały wyposażone w naklejki z Indywidualnym Numerem Identyfikacyjnym. Projekt ma na celu pomóc osobom, które znajdą się na dowolnym przejeździe kolejowodrogowym w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia lub mienia.

Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe zamieszczone na stronie internetowej parafii pw. MB Szkaplerzej w Dobrej

umieszczone są za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.