Niedziela Dobrego Pasterza

DSC 0078Czwarta Niedziela Wielkanocna, zwana Niedzielą Dobrego Pasterza, która w tym roku wypadła 22 kwietnia, to czas modlitw o powołania do służby w Kościele. W naszej parafii była okazją, by włączyć w poczet ministrantów 16 chłopców, którzy do tej pory byli kandydatami na ministrantów. Po kilkumiesięcznej, prawie rocznej, formacji pod czujnym okiem ks. Jakuba Jasiaka, młodzi chłopcy stali się pełnoprawnymi ministrantami i od tej pory będą mogli posługiwać do Mszy Świętych. Obrzęd przyjęcia poprzez nałożenie tuniki i kapturka miał miejsce podczas uroczystej sumy o godzinie 11.00, koncelebrowanej przez ks. proboszcza i ks. Jakuba.

ITER zaprasza na pielgrzymki

Diecezjalne Duszpasterstwo Pielgrzymkowo - Turystyczne ITER zaprasza na pielgrzymki: Włochy; Ziemia Święta; Fatima, Lourdes; Bałkany; Budapeszt; Warmia i Mazury.

Więcej szczegółów na stronie www.ddpt-iter.plZ ITER A ITER

Akcja i formacja – 213. Szkolne Koło Caritas diecezji tarnowskiej

DSC 0443W ramach obchodów 74. Tygodnia Miłosierdzia, po prawie siedmiu miesiącach przygotowań powołane zostało już formalnie Szkolne Koło „Caritas” przy Szkole Podstawowej im. Leopolda Węgrzynowicza w Dobrej. Uroczystość odbyła się w czasie Mszy św., której przewodniczył zastępca dyrektora Caritas Diecezji Tarnowskiej Ks. Krzysztof Majerczak.
- Wolontariat w naszej szkole ma długą tradycję, jednak postanowiliśmy nadać mu charakter formalny w strukturach Caritas – mówi pani Grażyna Nika, dyrektor szkoły.
- Współpraca wszystkich instytucji i osób dobrej woli to klucz do szerokiej pomocy, z którą udaje się nam dotrzeć – zaznacza pani Beata Miśkowiec, prezes Parafialnego Zespołu Caritas.
- Od września ubiegłego roku rozpoczęliśmy regularne spotkania, w każdy poniedziałek. Akcje połączyliśmy z formacją. Chcieliśmy również dać sobie czas, czy wytrwamy, czy zapał nie minie. Jak się okazuje jest coraz większy, dlatego podjęliśmy decyzję o utworzeniu Szkolnego Koła Caritas – mówi Ks. Jakub Jasiak, pierwszy asystent kościelny Koła.
- Rzeczywiście od września podjęliśmy ogrom pracy, wystarczy wspomnieć: akcję Kilo, kartki bożonarodzeniowe i wielkanocne przygotowane i rozniesione do ponad 120 osób, Dzień Seniora, Paczka Dobra, paczki na Mikołaja dla dzieci z Ukrainy oraz doraźne zbiórki charytatywne – wylicza pani Lucyna Mikosza, pedagog szkolny i pierwszy opiekun Koła.
- Jesteście 213. Szkolnym Kołem Caritas posiadającym blisko 70 stałych wolontariuszy. Jesteście jednym z najliczniejszych Szkolnych Kół w całej diecezji – podkreślił w homilii Ks. Krzysztof Majerczak, zastępca dyrektora Caritas naszej diecezji.
Na zakończenie uroczystości wszystkim obecnym podziękował Ks. Proboszcz Wojciech Sroka, który również zaprosił członków Parafialnego Zespołu Caritas oraz nowego Szkolnego Koła na dalsze świętowanie na plebanię.

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego

adopcja 3Dzień Świętości Życia, przeżywany co roku w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, związany jest z dziełem Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W naszej parafii Duchową Adopcję podjęło 20 osób.
Duchowa Adopcja polega na odmawianiu przez dziewięć miesięcy jednej tajemnicy różańcowej oraz specjalnej modlitwy w intencji dziecka, którego życie jest zagrożone. Jest to bezinteresowny i osobisty dar, który pomaga w szczególności ludziom młodym kształtować charakter, odkrywać radość odpowiedzialnego rodzicielstwa, uzdalniając ich do postrzegania miłości i daru płodności oczyma Boga.

Zachęcamy również do zapoznania się z mobilną aplikacją Duchowej Adopcji o nazwie: „Adoptuj Życie”. Została zaprojektowana i jest promowana przez Fundację Małych Stópek. Jest to idealne rozwiązanie, które w dowolnym miejscu i czasie pozwala podjąć duchową adopcję dziecka poczętego. Aplikacja ta jest prosta w obsłudze. Towarzyszy tym, którzy są w trakcie duchowej adopcji oraz tym, którzy ją dopiero zaczynają. Przypomina o podjętym zobowiązaniu, pozwala poznać proces rozwoju dziecka w łonie mamy, zawiera rozważania różańcowe. Aplikacja spełnia funkcję formacyjną, wspierającą użytkownika; kształtuje wrażliwość u obrońcy życia, promuje obronę życia dzieci nienarodzonych. Można ją ściągnąć, jak każdą inną aplikację, w sklepie Google Play oraz App Store. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.adoptujzycie.pl.

Wigilia Paschalna

DSC 0030Wigilia Paschalna to kluczowy moment Triduum Sacrum. Częściami obrzędów są: Liturgia Światła, Liturgia Słowa, Liturgia Chrzcielna, Liturgia Eucharystyczna, Procesja Rezurekcyjna. W naszej parafii obrzędom przewodniczył ks. Proboszcz Wojciech Sroka, przy koncelebrze kapłanów wikariuszy: ks. Jakuba Jasiaka i ks. Arkadiusza Kabaja oraz rodaków: ks. dr. Jerzego Smolenia i ks. Daniela Bubuli.
Liturgię Światła rozpoczęła procesja w ciszy, przez ciemny kościół, na plac przed kościołem. Tam przewodniczący poświęcił ogień, od którego zapalił pobłogosławiony wcześniej paschał. Po odpowiednich modlitwach ta ogromna świeca została uroczyście wniesiona do świątyni. Od niej zapalano świece wiernych, a kapłan śpiewał trzykrotnie słowa: „Światło Chrystusa”. Lud odpowiadał „Bogu niech będą dzięki”. Po trzecim wezwaniu zostało zapalone światło. Przy śpiewie Chóru BelCanto z Dobrej ks. Arkadiusz odśpiewał uroczyste Orędzie Wielkanocne – rodzaj pieśni, głoszącej światu, że Chrystus zmartwychwstał i chwalącej zapaloną świecę paschalną jako symbol Jezusa.