Wielki Czwartek – Msza Święta Wieczerzy Pańskiej

DSC 0086Uroczystą Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęły się w Dobrej obchody Świętego Triduum Paschalnego. Eucharystię sprawowali wszyscy kapłani pracujący aktualnie w dobrzańskim Sanktuarium: ks. Proboszcz Wojciech Sroka, ks. Arkadiusz Kabaj, ks. Jakub Jasiak, który przewodniczył uroczystości i wygłosił homilię oraz rodak ks. dr Jerzy Smoleń. Wieczorna Msza jest bowiem jedyną, jaką sprawuje się w tym dniu w kościołach parafialnych (przed południem kapłani uczestniczyli w tzw. Mszy Krzyżma, którą odprawili w tarnowskiej katedrze wspólnie z biskupem Andrzejem Jeżem).
Mszę Świętą w Dobrej rozpoczęła procesja do ołtarza, pośród wiernych. Następnie przedstawiciele stowarzyszeń parafialnych wyrazili wdzięczność kapłanom za ich posługę – krótką przemową i wręczeniem kwiatów. Wielki Czwartek bowiem jest świętem kapłanów – w tym dniu Chrystus ustanowił, oprócz Eucharystii, sakrament kapłaństwa. W homilii ks. Jakub wskazywał na trudności w życiu kapłańskim oraz przytaczał Słowo Boże jako metodę na ich pokonanie.

Zakończeniem Mszy Wieczerzy Pańskiej jest przeniesienie Najświętszego Sakramentu do miejsca adoracji – Ciemnicy. W naszym kościele odbyło się to przy zgaszonym częściowo świetle, ale ze świecami, które trzymała służba liturgiczna ołtarza w dłoniach. Procesja ze świecami i zgaszone światło podkreślać miały dramaturgię liturgii Wielkiego Czwartku. Było to na pewno wielkie przeżycie dla ludzi, którzy całe życie uczestniczą w mszach z tyłu kościoła, gdy celebransi z Ciałem Chrystusa przeszli pośród nich – mówił po uroczystości ks. Jakub. I dodał, że powierzchnia naszej świątyni sprzyja głębszemu przeżywaniu Sacrum i wyjścia do ludzi.
Po Mszy Świętej prezbiterium zostało ogołocone, by podkreślić fakt, iż Ciało Pańskie znajduje się w Ciemnicy, tak jak kiedyś Pan Jezus w Ogrójcu modlił się przed śmiercią. Przy Ciemnicy rozpoczęła się adoracja, będąca odpowiedzią na pytanie Jezusa skierowane do uczniów, czy nie mogli czuwać z Nim (Mt 26, 40-46).