Wielki Piątek – Dzień Męki i Śmierci Chrystusa

DSC 0064Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, kiedy Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Wierni jednak przychodzą do świątyni, by uczestniczyć w liturgii, podczas której mogą wysłuchać Męki Pańskiej, a także adorować krzyż i modlić się przy Grobie Chrystusa. Liturgia Wielkiego Piątku pełna jest wymownej symboliki.

W naszym kościele liturgia Męki Pańskiej poprzedzona została drogą krzyżową. Na początku wielkopiątkowej liturgii przewodniczący obrzędom ks. Arkadiusz, przez chwilę leżał krzyżem przed ołtarzem, w całkowitej ciszy. Gest ten, zwany prostracją, oznacza najgłębsze uniżenie wobec Boga i pokutę. Dalsze obrzędy to Liturgia Słowa, w czasie której czyta się bądź śpiewa Mękę Pańską według św. Jana. Śpiew ten wykonali: ks. Arkadiusz, p. Wojciech Czech i p. Józef Dudzik. Następnie miejsce miała homilia, również wygłoszona przez ks. Arkadiusza, który w tym roku głosił kazania pasyjne podczas Gorzkich Żali. Liturgię Słowa zakończyła się odśpiewaniem uroczystej modlitwy powszechnej.

Adoracja krzyża to kluczowy moment liturgii Wielkiego Piątku. Krzyż został wprowadzony do prezbiterium, gdzie przewodniczący obrzędom dokonał jego odsłonięcia, wypowiadając słowa: „Oto Drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata”. Wierni odpowiedzieli: „Pójdźmy z pokłonem”. Po trzykrotnym zawołaniu i całkowitym odsłonięciu, nastąpiła adoracja. Kapłani, Służba Ołtarza i Dziewczęca Służba Maryjna oddali cześć Krzyżowi Chrystusa poprzez ucałowanie go.

W Wielki Piątek nie sprawuje się Mszy Świętej, jest jednak możliwość przyjęcia Ciała Chrystusa. Kapłani rozdają Komunię Świętą konsekrowaną dzień wcześniej, w Wielki Czwartek.
Po Komunii Świętej, w uroczystej procesji, przeniesiono Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego, usytuowanego w transepcie kościoła. Rozpoczęła się adoracja, która trwa do północy i przez całą Wielką Sobotę, aż do rozpoczęcia obrzędów Wigilii Paschalnej.