Gminne obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

plakat v2Konstytucja 3 Maja miała ogromne znaczenie dla ówczesnej, osiemnastowiecznej Rzeczpospolitej. W dzisiejszych czasach świętuje się każdą rocznicę jej uchwalenia, jako pierwszej w Europie i drugiej na świecie próby ustanowienia nowożytnego prawa.

Nie inaczej było w Dobrej, szczególnie związanej m. in. z jednym ze współtwórców Konstytucji Stanisławem Małachowskim, który w czasie jej tworzenia i stanowienia w 1791 r. był jednocześnie właścicielem tej i okolicznych miejscowości, tworzących tzw. klucz dobrski. Obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz uroczystości Matki Bożej Królowej Polski rozpoczęła Msza Święta w dobrzańskim sanktuarium o godzinie 16.00, której przewodniczył ks. proboszcz Wojciech Sroka, modląc się w intencji Ojczyzny. Kazanie wygłosił ks. Arkadiusz Kabaj, wikariusz. W skierowanym do wiernych słowie podkreślał ogromną rolę Matki Bożej w życiu narodu i każdego z nas. Wskazał przy tym na kluczowe rocznice ostatnich kilku lat: 1050. rocznicę chrztu Polski, 100. rocznicę objawień fatimskich i 300. rocznicę koronacji cudownego obrazu jasnogórskiego, a także przypadającą w tym roku 100. rocznicę odzyskania niepodległości. W ten sposób pokazał, że z chrztu świętego przez Maryję dążymy do wolności.

Po Mszy Świętej odbył się koncert pieśni patriotycznych, zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej. Wzięli w nim udział lokalni muzycy i śpiewacy – Orkiestra OSP Dobra, Gminny Chór BelCanto, Międzyszkolny Zespół Uczniowski „Biało-Czarni” oraz uczniowie Szkoły Muzycznej z Dobrej. Artyści wykonywali znane polskie melodie związane z miłością do ojczyzny, m. in. „Witaj majowa jutrzenko” czy „Gaude Mater Polonia” oraz wiele innych. Występy muzyczne przeplatane były recytacją wierszy patriotycznych, które deklamowali uczniowie z klas gimnazjalnych: Natalia Mikołajczyk, Patryk Szewczyk i Kacper Lach. Koncert rozpoczął się od hymnu Polski – „Mazurka Dąbrowskiego”, zagranego przez orkiestrę i zaśpiewanego w postawie stojącej przez wszystkich zebranych. Zakończono zaś uroczystymi fanfarami ku czci Matki Bożej Szkaplerznej, patronki Sanktuarium. W koncercie udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych gminnych: Przewodniczący Rady Gminy Dobra Jan Palki i radny gminny Zbigniew Hochół oraz powiatowych: Radni Rady Powiatu Limanowskiego Tadeusz Kubowicz i Czesław Kawalec.

Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe zamieszczone na stronie internetowej parafii pw. MB Szkaplerzej w Dobrej

umieszczone są za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.