Uroczystość Bożego Ciała

DSC 0261 2Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, popularnie zwana Bożym Ciałem, to przypadające 60 dni po Wielkanocy święto, podczas którego odbywają się bardzo uroczyste procesje z Najświętszym Sakramentem do specjalnie zbudowanych czterech ołtarzy.

W Dobrej uroczysta suma rozpoczęła się o godzinie 10.00. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. proboszcz Wojciech Sroka. Podkreślał on w skierowanym do wiernych słowie, jak ważny w naszym życiu jest Najświętszy Sakrament oraz jakim ogromnym szacunkiem powinniśmy go darzyć. Po Mszy Świętej uformowała się i wyruszyła uroczysta procesja do czterech ołtarzy. Trasa procesji wiodła, tradycyjnie już, od nowego kościoła w dół, do Rynku, w kierunku zabytkowego kościoła i przed plebanią z powrotem do sanktuarium. Przy każdym ołtarzu odśpiewany został odpowiedni fragment Ewangelii, nawiązujący do Eucharystii. Odmawiano też odpowiednie modlitwy. Jak co roku w procesji uczestniczyły tłumy wiernych, a liturgię upiększała swoją grą Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Dobrej.
W procesji niesiono 11 feretronów, w tym nieużywane do tej pory, dawne, które z rozrzewnieniem wspomnieli starsi parafianie. Tradycyjnie małe dziewczynki sypały kwiaty przed Najświętszym Sakramentem, a chłopcy dzwonili dzwonkami. Wyjątkowo pięknie prezentowały się też dzieci, które w tym roku przyjęły Pierwszą Komunię Świętą – wszystkie wystąpiły w białych strojach komunijnych.