50-lecie Orkiestry OSP Dobra

IMG 1623 23 czerwca 2018 r. w Dobrej hucznie rozbrzmiewały dźwięki orkiestr dętych: naszej dobrzańskiej i zaprzyjaźnionych, z sąsiednich gmin. A wszystko to za sprawą obchodów jubileuszu 50-lecia Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej z Dobrej. Rozpoczęła je uroczysta Msza Święta w dobrzańskim sanktuarium, sprawowana przez ks. proboszcza Wojciecha Srokę i ks. Jakuba Jasiaka. W Eucharystii wzięli udział parafianie z Dobrej, władze samorządowe gminne i powiatowe, poczty sztandarowe wszystkich jednostek OSP z terenu gminy Dobra oraz zaproszeni goście.

Ksiądz proboszcz w skierowanej do członków orkiestry homilii mówił o talencie muzycznym – o tym, że nie można go marnować. Podziękował również muzykom za upiększanie liturgii ważniejszych świąt w dobrzańskim sanktuarium. Po Mszy Świętej uczestnicy w korowodzie przeszli do Parku im. Małachowskich w Dobrej, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości – koncerty orkiestr dętych oraz wręczenie odznaczeń i podziękowań dla orkiestry.

Dobrzańska Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej istnieje nieprzerwanie od 1968 r. Założona została przez p. Władysława Kozę – długoletniego miejscowego organistę. Późniejszymi dyrygentami i kapelmistrzami byli również kolejni organiści – p. Józef Czech i p. Józef Smaga. Obecnie funkcję tę pełni p. Anna Krywoborodenko.
Orkiestra od samego początku upiększa swoją grą Msze Święte w dobrzańskim kościele, zwłaszcza podczas ważnych świąt i uroczystości. Co roku, w maju, we wczesnych godzinach porannych kilku członków orkiestry gra z wieży kościoła pieśni maryjne, oddając cześć patronce naszej parafii.