Wiadomości

Podsumowanie Roku Formacyjnego

FOTOGRAFIA 1 21aW przeddzień rozpoczęcia wakacji zebrała się na Mszy Świętej w zabytkowej świątyni grupa młodzieży i dzieci należących do parafialnych grupo duszpasterskich, aby dziękować Panu Bogu za kilkumiesięczny czas formacji w tych grupach.

Ks. Jakub, Podsumowując w kazaniu pracę grup, powiedział między innymi:
„Dziś dziękujemy Panu Bogu za bogaty w wydarzenia rok formacyjny 2017/2018, który przeżywaliśmy pod hasłem: „Jesteśmy napełnieni Duchem świętym” Tą Eucharystią dziękujemy Panu Bogu i ludziom za kończący się rok i prosimy o dobre wakacje.
Kiedy gromadzimy się wraz ze wszystkimi grupami młodzieżowymi i dziecięcymi należy zapytać, jakiego Kościoła chce od nas Chrystus, chociażby w kontekście naszego V Synodu?

Z dzisiejszej Ewangelii możemy wyróżnić trzy płaszczyzny, trzy cechy Kościoła, a więc każdej z naszych grup i każdego z nas to: modlitwa, wrażliwość i przebaczenie. Myślę, że te trzy cechy są obecne w naszej parafii. A staramy się je realizować poprzez pracę w grupach parafialnych do których należy ponad 240 dzieci i młodzieży, w tym wysłanych na różnego rodzaju Kursy ponad 20:
Liturgicznej Służby Ołtarza, wspólnoty dbającej o piękno tego co kościół ma najcenniejsze, a więc liturgię. Obecnie nasza wspólnota liczy 101 chłopców i mężczyzn w tym: 2 ceremoniarzy, 23 lektorów, 14 lektorów seniorów, 45 ministrantów oraz 17 nowych Kandydatów na Ministrantów, którzy są naszą wielką radością. W obecnym roku po raz pierwszy w historii naszej parafii Diecezjalną Szkołę Ceremoniarza ukończyło dwóch lektorów: Marcin Pałys i Kacper Lach, którzy we wrześniu przyjmą tą posługę. Przybyło 11 nowych lektorów po kursie dekanalnym i 16 ministrantów po parafialnej szkole ministranta. Formowaliśmy się na cotygodniowych zbiórkach, ćwiczyliśmy również siły fizyczne dzięki cotygodniowej grze w piłkę, co zaowocowało wśród lektorów II miejscem w dekanacie, I w rejonie limanowskim, i udziale w Mistrzostwach Diecezjalnych w Dębicy. Uczestniczyliśmy po raz drugi w Dniach Formacji w Koszycach Małych oraz w Dniu Otwartym naszego Seminarium.
Wypada wspomnieć, że od tego roku chłopcy nie noszą już komży i tunik do domu, ale zyskali przestronną zakrystię. Pojawiły się też tuniki koloru zielonego dzięki rodzicom dzieci I Komunijnych.
Zaplanowaliśmy w te wakacje oazę w Bukowinie Tatrzańskiej, na którą jedzie 43 chłopców oraz dyżury służeń wakacyjnych.
(…)
Dziewczęca Służba Maryjna, w liczbie dogania ministrantów, bo dziewcząt w grupie jest ponad 40. W ostatnim czasie do tego grona dołączyło 21 dziewczynek. Mamy również pierwsze w historii parafii Przewodniczki po Diecezjalnej Szkole: Kinga Lach, Natalia Zawada, Agnieszka Mikołajczyk i Aleksandra Kłys. W pracy niezawodna jest Klaudia Liszka. Dziewczęta uczestniczyły z Diecezjalnym Spotkaniu DSM w Chorzelowie. Formują się na cotygodniowych spotkaniach. Są niezawodne podczas nabożeństw majowych i różańcowych, jak również w czasie Mszy św. W tym roku pięknie wykonywały psalmy na uroczystościach i w dniach powszednich. Noszą feretrony.
Młodzieżowa Grupa Apostolska liczy blisko 40 osób. W tym roku Młodzieżową Szkołę Animatora ukończyły: Aleksandra Morzywołek i Natalia Mikołajczyk. Młodzież spotyka się co tydzień i jest niezawodna przy budowaniu szopki bożonarodzeniowej, ciemnicy i grobu. Wystawiła w tym roku wspaniałe jasełka, aż trzy razy. Uczestniczyliśmy w trzech diecezjalnych spotkaniach „Synaj” w Limanowej, Tarnowie i Krynicy-Zdroju, jak również w dekanalnych spotkaniach w Górze św. Jana i w Podłopieniu, a także w spotkaniu bierzmowanych w Starym Sączu. Wyjechaliśmy po raz pierwszy na koncert ewangelizacyjny do Rzeszowa „Jednego Serca, Jednego Ducha”. Młodzi przygotowali Drogi Krzyżowe, które cieszą się coraz większą frekwencją.
Kolejne grupy to Dziecięca Schola i Zespół Muzyczny pod czujnym okiem Księdza Arkadiusza i Pana Organisty ubogacają Msze dla dzieci, które są nowością od tego roku, Drogi Krzyżowe oraz inne ważne wydarzenia.
Kolędnicy Misyjni, są niezawodni w pomocy misją i misjonarzom.
Kurs fotografowania i filmowania w czasie liturgii ukończyła Aneta Rapacz.
Grupą działającą od lat w naszej parafii, ale w nowej formule jest Szkolne Koło Caritas, powołane 11.04.2018 roku przez Zastępcę Dyrektora Caritas i zarejestrowane jako 213. koło w naszej Diecezji. Członków mamy ponad 70, regularnie na cotygodniowe spotkania uczęszcza ponad 30 dzieci i młodzieży. Udało się nam przeprowadzić akcję: pomocy dzieciom na Ukrainie, akcja „Plecak pełen uśmiechu” „Paczka Dobra” Akcja „Kilo” na jedne i drugie święta, dotarliśmy do ponad 100 osób z kartkami na święta, współorganizowaliśmy Gminne Spotkanie Seniorów, pomoc „Dobro na wagę złotówki”. Uczestniczyliśmy po raz pierwszy w Zjeździe Szkolnych Kół Caritas w Porąbce Uszewskiej.

Wszystkie te Akcje były skoordynowane z Akcją Katolicką, Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich
i Parafialnym Oddziałem Caritas.
Fenomenem naszej parafii są Róże Różańcowe Matek i Ojców tak liczne i tak rozmodlone. To dzięki waszej modlitwie nasze actio – działanie zawsze jest poprzedzane i wzmacniane contemplatio – modlitwą.
(…)
Te wielkie dzieła za które dziękujemy Panu Bogu dokonały się dzięki dobrej, zgodnej i owocnej współpracy. Współpracy pomiędzy nami księżmi, pomiędzy młodzieżą, dziećmi i rodzicami”.

Życzymy wszystkim dobrych wakacji!

Zobacz zdjęcia

Archiwum wiadomości

Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe zamieszczone na stronie internetowej parafii pw. MB Szkaplerzej w Dobrej

umieszczone są za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.

© 2017 Parafia MB Szkaplerznej w Dobrej. All Rights Reserved.

Designed by Kajmowicz Jan.