Wiadomości

Akcja Katolicka u Św. Andrzeja Boboli

20180709 173202W dniu 29 czerwca 2018 r. członkowie Akcji Katolickiej z naszej parafii – 10 osób, wraz z grupą z Góry św. Jana udali się na pielgrzymkę do miejsc związanych z św. Andrzejem Bobolą. Pierwszym miejscem, jakie odwiedzili, była Strachocina, gdzie znajduje się sanktuarium ku czci  tego świętego.

Grupie przewodniczył ks. prałat Jan Ligas – rezydent w Górze św. Jana, który odprawił także na miejscu Mszę Świętą dla uczestników wyjazdu. Posługę liturgiczną sprawowały nasze parafianki z Dobrej – czytały czytania oraz modlitwę wiernych. 
„Pielgrzymkę rozpoczęliśmy śpiewem Godzinek i różańcem. Naszym takim przewodnikiem był ks. prałat Jan Ligas z Góry Jana-rezydent. Drogą opowiadał nam o miejscach które zwiedzimy i które warto w tamtych stronach zwiedzić” – mówi pani Maria Cygal z Porąbki, uczestniczka wyjazdu.
Ciekawostką, wartą zobaczenia w rodzinnej miejscowości świętego Andrzeja jest Domek Matki Bożej Japońskiej, a także źródełko, uznawane lokalnie za cudowne. W Strachocinie, nieopodal sanktuarium, znajduje się też wzgórze – Bobolówka, gdzie przez ok. 200 lat mieszkali Bobolowie – rodzina, z której wyszedł św. Andrzej. Na wzgórzu tym znajdują się stacje drogi krzyżowej – uczestnicy pielgrzymki modlili się i tym nabożeństwem. „Ogromnym przeżyciem była możliwość ucałowania relikwii św. Andrzeja Boboli, jeszcze zanim wyruszyliśmy na drogę krzyżową” – dodaje p. Maria. 
Po uczcie duchowej przyszedł czas na cielesną. Pielgrzymi zwiedzili skansen w Sanoku – największe tego typu muzeum na wolnym powietrzu, w tej części Europy. Uczestnicy zgodnie przyznali, iż był to swego rodzaju powrót do czasów dzieciństwa – w skansenie znalazły się bowiem m. in. sprzęty codziennego użytku, powszechne również i w naszym terenie.
Ostatnim punktem wyjazdu było Miejsce Piastowe i tamtejsze Sanktuarium Świętego Michała Archanioła i Błogosławionego Ks. Bronisława Markiewicza. Również i o tym miejscu opowiadał, już  w autokarze, ks. Jan Ligas. „Chociaż Sanok pożegnał nas ulewą, wszyscy wróciliśmy bardzo zadowoleni i uduchowieni” – tak pielgrzymkę podsumowała p. Maria Cygal, a wtórowały jej pozostałe uczestniczki.

Tekst: Adrian Cieślik, konsultacja: Maria Cygal

Zobacz zdjęcia (Fot. M. Cygal)

Archiwum wiadomości

Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe zamieszczone na stronie internetowej parafii pw. MB Szkaplerzej w Dobrej

umieszczone są za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.

© 2017 Parafia MB Szkaplerznej w Dobrej. All Rights Reserved.

Designed by Kajmowicz Jan.