Uroczystość Wszystkich Świętych

wsz sw 2017 011 listopada, w Uroczystość Wszystkich Świętych, Kościół wspomina wszystkie osoby, które osiągnęły już zbawienie. Jest to wyraz wiary w świętych obcowanie oraz powszechne powołanie do świętości. W tym dniu udajemy się na cmentarze, by nieco dłużej zatrzymać się przy grobach naszych bliskich z darem modlitwy i znakiem pamięci.
W naszej parafii odbyła się tradycyjna procesja na cmentarz, połączona z modlitwami żałobnymi za zmarłych. Wierni, liczne zgromadzeni nad grobami swoich najbliższych oraz kapłani pracujący w parafii i z niej się wywodzący odmawiali kolejne tajemnice różańca, polecając Miłosierdziu Bożemu zmarłych kapłanów, proboszczów i katechetów zasłużonych dla parafii, nauczycieli i rodziców oraz wszystkich, którzy poprzedzili nas w drodze do wieczności. Procesja przeszła przez każdą część cmentarza, zmierzając do zabytkowej świątyni, gdzie odprawiona została Msza Święta za zmarłych parafian, pod przewodnictwem ks. proboszcza Wojciecha Sroki, przy koncelebrze kapłanów rodaków: ks. prałata Piotra Siei, ks. dr. Jerzego Smolenia i ks. prefekta Daniela Bubuli.

W homilii ks. proboszcz wskazywał, jak ważne jest życie według Bożych przykazań, tak aby w każdej chwili być gotowym na śmierć. Dla Boga bowiem nieważne są nasze plany i interesy, Bóg może powołać każdego z nas nieoczekiwanie, przerywając ziemskie zadania.
Uroczystość Wszystkich Świętych i przypadające dzień później Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych uczą nas szczególnie pokory wobec śmierci i pokazują, jak ważna jest modlitwa za zmarłych, którzy sami dla siebie nie mogą już nic uczynić, ale z naszą modlitewną pomocą mogą szybciej osiągnąć zbawienie.

Opracowanie i zdjęcia: Adrian Cieślik