"Betlejem" w Dobrej

szopka 006Zgodnie ze starą tradycją, w kościołach na okres Bożego Narodzenia ustawia się specjalne dekoracje, tzw. szopki, mające przypominać, że Jezus narodził się w prostej ubogiej stajence, między bydlętami. Dekoracje są różne – od małych do monumentalnych, żywe, ruchome i nieruchome.
W dobrzańskim sanktuarium stanęła szopka wskazująca na trzy biblijne sceny związane z narodzeniem Zbawiciela. W centralnym punkcie znajduje się stajenka ze żłóbkiem – miejscem narodzenia Pana Jezusa, tam również umieszczeni są Maryja i Józef. Po lewej stronie pasterze mają swoje obozowisko z zieloną trawą, ogniskiem i rzeczką – by zadość stało się słowom, iż w tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą (Łk 2, 8). Po prawej stronie szopki, w scenografii pustynnej, znajduje się pałac króla Heroda, z którego właśnie wyruszają trzej mędrcy, by pokłonić się Dzieciątku – Oni zaś wysłuchawszy Heroda, ruszyli w drogę (Mt 2, 9).

W budowanie tej scenografii zaangażowana była młodzież z naszej parafii, pod czujnym okiem ks. Jakuba Jasiaka. Praca trwała 3 dni – od wtorku do czwartku przed świętami. Młodzież zaangażowała się bardzo chętnie nie tylko teraz, ale i podczas spotkań formacyjnych, kiedy to wspólnie przygotowywaliśmy elementy dekoracji – podkreśla ks. Jakub. Warto tu wspomnieć także na osoby dorosłe, bez pomocy których nie byłoby tego wspaniałego dzieła – dodaje kapłan i wymienia p. Wandę Czyszczoń, która dostarczyła papiery kolorowe potrzebne do zbudowania pałacu Heroda i wycięcia gwiazdek na niebie, p. Janusza Adamczyka, stolarza, dzięki któremu powstały drewniane stelaże na niebo i na pałac Heroda oraz p. Adriana Cieślika, który dzielnie przemierzał markety budowlane w poszukiwaniu potrzebnego wyposażenia i wszystko dostarczał na bieżąco do kościoła. Wszystkim tym osobom wyrażamy serdeczne „Bóg zapłać” za poświęcenie swojego czasu i pomoc przy budowie dobrzańskiego Betlejem. Przede wszystkim dziękujemy młodzieży za tak liczne i pełne zaangażowanie we wspólną pracę – dodaje ks. Jakub.

Tekst i zdjęcia (9-17): Adrian Cieślik

Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe zamieszczone na stronie internetowej parafii pw. MB Szkaplerzej w Dobrej

umieszczone są za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.