Pasterka w Dobrej

DSC 0578W noc wigilijną, o północy, w kościołach odprawia się tradycyjną Mszę Świętą, zwaną Pasterką. Jest to nabożeństwo sprawowane na pamiątkę pokłonu pasterzy, którzy jako pierwsi przybyli do żłobka, by oddać hołd nowo narodzonemu Zbawicielowi.
W naszej parafii Pasterkę poprzedziła jutrznia, śpiewana przez p. organistę Wojciecha Czecha. Punktualnie o północy z zakrystii wyruszyła uroczysta procesja, w której wniesiona została figurka Dzieciątka Jezus i złożona w żłóbku, na sianie, przez ks. Jakuba. Następnie rozpoczęła się Msza Święta, której przewodniczył Ksiądz Proboszcz Wojciech Sroka, a koncelebrowali kapłani wikariusze z Dobrej: ks. Arkadiusz Kabaj i ks. Jakub Jasiak oraz rodacy: ks. Jerzy Smoleń i ks. Daniel Bubula. Liturgię upiększała Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrej, wykonująca tradycyjne kolędy.

W kazaniu ks. Arkadiusz podkreślił, że cała moc tej cudownej nocy znajduje się w żłóbku. Ta owiana symboliką sceneria prostej, ubogiej betlejemskiej stajenki, w której Maryja urodziła Chrystusa, powinna być całkowitą treścią homilii. Nie chodzi bowiem o to, by „przegadać” tajemnicę narodzenia Jezusa, ale by ją zrozumieć – podkreślał kaznodzieja. I dodał, że my, parafianie, przypominamy trochę pasterzy z biblijnej sceny narodzenia – przez liczny udział w Pasterce wyrażamy nasze czuwanie i oczekiwanie przyjścia zapowiadanego Mesjasza.
Na koniec Mszy Świętej Ksiądz Proboszcz złożył życzenia wszystkim parafianom i gościom.