Krąg Biblijny - świadectwa

krag biblijny 01

Udział w spotkaniach Kręgu Biblijnego jest szansą pogłębienia osobistej relacji ze Zbawicielem, który mówi do człowieka w swoim Słowie. To okazja do bardziej świadomego, chrześcijańskiego przeżywania każdego dnia. Na jednym ze spotkań jedna z Uczestniczek podzieliła się z nami tekstem modlitw, które w jej życiu odegrały i ciągle odgrywają ważną rolę. Poniżej zamieszczamy ich treść:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MODLITWA PORANNA

Panie, w ciszy wschodzącego dnia,
przychodzę Cię błagać o pokój,
o mądrość, o siłę.
Chcę patrzeć dziś na świat
oczami przepełnionymi miłością.
Być cierpliwym, wyrozumiałym,
cichym i mądrym.
Patrzeć ponad to, co jest tylko pozorem,
widzieć Twoje dzieci tak, jak Ty sam je widzisz
i dostrzegać w nich to, co dobre.
Daj mi taką życzliwość i radość,
by wszyscy, którzy się ze mną stykają,
odczuli Twoją obecność.
I niech będę dla innych chlebem,
jak Ty jesteś nim dla mnie dnia każdego.

kard. Suenens

 

MODLITWA WIECZORNA

Oto jestem Panie.
Dzień mój ma się już ku końcowi.
Jeżeli zrobiłem dziś coś dobrego,
dzięki Ci za to Panie.
Jeżeli zgrzeszyłem,
Twoja miłość niech przebaczy mi
moją ciągle powtarzającą się słabość.
W tej ciszy nocnej, w której wyczuwam Ciebie
- myślę o innej nocy,
o tej, która nadejdzie,
gdzie oczy moje po raz ostatni ujrzą światło ziemi.
Śmierć nadejdzie tak samo,
jak nadchodzi noc.
Tak jak ona nieunikniona,
tak jak ona głęboka.
Spraw, aby była najpiękniejszą z mych nocy.
Zasypiając dzisiejszego wieczora ofiaruję Ci duszę moją,
tak jak by to była godzina śmierci.
Ojcze spraw, bym zasypiając spokojnie, uczył się umierać…

Romano Guardini

 

MODLITWA ZANURZENIA W PRZENAJDROŻSZEJ KRWII JEZUSA CHRYSTUSA

„Jezu, zanurzam w Twojej Przenajdroższej Krwi cały rozpoczynający się dzień, który jest darem Twojej nieskończonej miłości.
– Zanurzam w Twojej Krwi wszystkie osoby, które dziś spotkam, o których pomyślę czy w jakikolwiek sposób czegokolwiek się o nich dowiem.
– Zanurzam moich bliskich i osoby powierzające się mojej modlitwie.
– Zanurzam w Twojej Krwi, Panie, wszystkie sytuacje, które dziś zaistnieją, wszystkie sprawy, które będę załatwiać, rozmowy, które będę prowadzić, prace, które będę wykonywać, i mój odpoczynek.
– Proszę, aby Twoja Krew przenikała te osoby i sprawy, przynosząc według Twojej woli uwolnienie, oczyszczenie, uzdrowienie i uświęcenie.
– Niech dziś zajaśnieje chwała Twojej Krwi i objawi się jej moc.
– Przyjmuję wszystko, co mi dziś ześlesz, ku chwale Twojej Krwi, ku pożytkowi Kościoła świętego i jako zadośćuczynienie za moje grzechy, składając to wszystko do „banku” Twojej Krwi na „konto” Maryi, zawierzając Jej moją przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, bez warunków i bez zastrzeżeń.
– Jezu, rozpalaj moje serce miłością do Ciebie;
– stawaj się Centrum mojego życia na każdej jego płaszczyźnie i w każdym wymiarze;
– przemieniaj moje myślenie, patrzenie, słuchanie;
– wypełniaj i uzdrawiaj moją przeszłość; moją wolę, pamięć, rozum i uczucia;
– Kieruj moim TERAZ, by było zgodne z Twoją wolą.
– Chcę mówić to co Ty chcesz, a resztę przemilczeć.
– Chcę czynić to co Ty chcesz, a resztę zostawić.
– Chcę iść tam gdzie Ty chcesz, a resztę ogarniać modlitwą.
– Chcę cieszyć się tym co Ciebie cieszy, być pociechą w Twoim smutku;
– cierpieć co Ty chcesz i otwartym sercem przyjmować z wdzięcznością to, co Ty mi w każdym momencie zsyłasz.
– Chcę słuchać Twego słowa i wypełniać je;
– kochać tych, których Ty kochasz;
– troszczyć się o tych, których mi dajesz;
– widzieć w ludziach to co Ty chcesz i służyć im tak, jak Ty chcesz.
– Bądź Wola Twoja – zawsze i we wszystkim. Amen.

 

 

Poniżej zamieszczamy świadectwa osób, które uczestniczą w spotkaniach Kręgu:

 

Pismo Święte określane Księgą Życia powinno być w centrum zainteresowań wszystkich ludzi uważających się za wierzących. Poznawanie tego, co Bóg do nas wszystkich mówi stanowi istotne przesłanie dla chrześcijan, których celem jest tak żyć, aby osiągnąć niebo, a więc spotkać się twarzą w twarz z Bogiem i przebywać z NIM na wieki.
Środowe wieczory biblijne zainicjowane w naszej parafii przez księdza Arkadiusza stanowią dla mnie osobiście wyjątkową chwilę spotkania ze Słowem Boga. To chwile, których dotąd nigdy nie doświadczałam. To chwile zarówno zadumy, jak i wzruszenia, czy też radości. Choć mam już swoje lata, to dzięki tym spotkaniom odkrywam na nowo Boga, czasem z ogromnym zadziwieniem, a może i zawstydzeniem? Spotkania te pozwalają także, myślę, że każdemu, odkrywać siebie i poznawać siebie na nowo. Sama możliwość wypowiedzenia się uczy też sztuki mówienia i słuchania. Ponadto buduje atmosferę wzajemnego zaufania i szacunku. Wiele razy każdy z nas ten sam fragment Pisma odczytuje inaczej. To jednak nie przeszkadza w budowaniu atmosfery wspólnoty. Piękna to lekcja i bardzo ważna dla codziennych międzyludzkich relacji.

Cz. S.

 

Spotkania Kręgu Biblijnego organizowane są od 5 maja 2021. Na spotkaniach czytamy fragmenty Ewangelii, a następnie rozważamy, każdy na swój sposób. Nie ma reguł, wyznaczników, przymusu zabierania głosu. Ja osobiście jeszcze się nie wypowiadałam, ale uważnie wsłuchuję się w to, co Jezus chce mi powiedzieć przez czytany tekst Ewangelii oraz z zaciekawieniem słucham osób, które się wypowiadają i często dają świadectwo wiary.
Moje odkrycia są takie, że Jezus żyje i Słowo Boże jest żywe. Jak przed wiekami, tak i teraz Bóg do nas mówi. Słowo Boże dotyka mnie bardzo osobiście, często przynosi odpowiedź na nurtujące pytania, czasem chwali, czasem upomina albo przypomina o przeszłości. Podpowiada też, jak postępować, umacnia wiarę i chęć przemiany życia na lepsze w relacji z Jezusem.
Dzięki spotkaniom Kręgu Biblijnego wzrosła moja wiara i chęć przebywania blisko Jezusa, co zaowocowało codziennym uczestniczeniem we mszy świętej, na której wsłuchuję się w słowa Ewangelii, które są moim życiowym drogowskazem oraz dbam o trwanie w Łasce Uświęcającej, przez regularną spowiedź.
Chętnie przychodzę na spotkania, bo Jezus Swoim Słowem i czynem przyciąga jak magnes. Spotkania Kręgu Biblijnego z serca polecam każdemu, a szczególnie tym, którzy jeszcze się wahają.

Bożena

 

Moje pierwsze spotkanie, niezwykła, wspaniała, majestatyczna przygoda z Kręgiem Biblijnym rozpoczęła się w piękny środowy wieczór 19 maja 2021 r. Dla ścisłości było to drugie spotkanie Kręgu Biblijnego, niestety na pierwszym nie mogłam być (sprawy osobiste) czego bardzo żałuję.
Krąg Biblijny to grupka ludzi w różnym wieku, różnych zawodów, różnych stanów, którzy chcą wspólnie doświadczyć obecności Boga, Pana Jezusa poprzez czytanie i analizowanie Pisma Świętego, a konkretnie Ewangelii. Zaczęliśmy od Ewangelii według Świętego Marka. Organizatorem, naszym przewodnikiem tych spotkań, jest wspaniały człowiek ksiądz Arkadiusz, któremu bardzo chcę podziękować, że coś takiego wymyślił i zorganizował.
Nie wiem czy to zbieg okoliczności, ale dla mnie jest ważne też to, że spotkania odbywają się w środę. Dla mnie środa to taki szczególny dzień, takie święto, ponieważ jest wtedy nabożeństwo do Mamy Szkaplerznej, której za wszystko dziękuję, przepraszam, proszę. Uczestniczę też we Mszy Świętej, która jest dla mnie Największą Ucztą Miłości. Staram się przyjąć do mojego serca moją Jedyną, Pierwszą, Największą Miłość czyli Pana Jezusa. Po zakończeniu Mszy Świętej, z sercem przepełnionym miłością udaję się na spotkanie.
Piękne jest to, że na początku spotkania, przy zapalonej świecy, wszyscy wspólnie modlimy się do Ducha Świętego, który później działa i „robi swoje” w moim sercu i umyśle. Po chwili jedna osoba czyta fragment Ewangelii, który będziemy analizować. Po pewnym czasie dostajemy obszerne materiały z czytanego fragmentu Ewangelii, świetnie napisane przez księdza Arkadiusza. Później ksiądz Arkadiusz tłumaczy nam każde słowo tam zawarte, które ma swoje specjalne znaczenie. Jedno słowo, to niekiedy pięć, sześć zdań, żeby dobrze zrozumieć jego sens, głębię i istotę. Dla mnie jest to bardzo ważne, że niby jedno słowo, a ma tyle znaczeń.
Już rozumiem dlaczego kazania na Mszy Świętej są dość długie. Dla mnie to nie jest problemem, ponieważ uwielbiam słuchać kazań. Bardzo mi się to podoba, że w materiale zawarte są też tzw. myśli do medytacji. Jest to parę bardzo mądrych, sensownych pytań, które dają naprawdę dużo do myślenia, medytacji, refleksji. Zazwyczaj już w domu, jeszcze raz analizuje sobie czytany fragment Ewangelii, ten materiał i te pytania i na nie odpowiadam. Dzięki temu staram się być dobrą mamą, żoną, córką, koleżanką, znajomą i kobietą dla wszystkich ludzi, którzy są obecni w moim życiu i sercu. Na koniec spotkania modlimy się i rozchodzimy do swoich domów.
Spotkania Kręgu Biblijnego uczą mnie jak kochać Boga, drugiego człowieka i samą siebie. Według mnie, nie ma nic piękniejszego jak to, żeby kochać i być, czuć się kochaną. I powtórzę tu za Adamem Mickiewiczem „Miej serce i patrzaj w serce”.
Życzę sobie, żeby takie spotkania trwały całe moje życie, a po śmierci chciałabym się z Wami wszystkimi spotkać przed tronem Boga i usłyszeć, że zrobiliśmy „kawał dobrej roboty” w Dobrej. Dziękuję.

Joanna

© 2017/2021 Parafia MB Szkaplerznej w Dobrej. All Rights Reserved.

Designed by Kajmowicz Jan.

Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej Parafii Rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.