Małżeństwo

malzenstwo 04jpgNarzeczeni pragnący zawrzeć w Kościele katolickim sakrament małżeństwa powinni zgłosić się w kancelarii parafialnej na pierwszą rozmowę kanoniczno-duszpasterską przynajmniej trzy miesiące przed planowanym terminem ślubu. Rozmowa ta trwa około jednej godziny.

Prosimy o uprzednie zgłoszenie telefoniczne do ks. Proboszcza - tel. 506067135.

Termin ślubu można zarezerwować wcześniej!

Dokumenty potrzebne podczas pierwszego spotkania w kancelarii parafialnej:
1. Dowody osobiste,

2. Zaświadczenie z USC stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa (ważne 6 miesięcy) - niezbędne, gdy małżonkowie chcą, aby ślub kościelny pociągał za sobą skutki cywilno-prawne - tzw. ślub konkordatowy,
*zaświadczenie to można otrzymać w dowolnym USC;
*do wydania zaświadczenia potrzebny jest dowód osobisty;

3. Świadectwo chrztu (wydawane do ślubu) z parafii, gdzie odbył się chrzest - ważne 3 miesięce (wydane 3 miesiące przed pierwszym spotkaniem w kancelarii parafialnej),
*Świadectwa chrztu nie przynoszą narzeczeni ochrzczeni w Dobrej
*Jeśli na świadectwie chrztu nie ma adnotacji o bierzmowaniu, to należy uzyskać zaświadczenie o przyjęciu bierzmowania z parafii, gdzie odbyło się bierzmowanie

4. Świadectwa ukończenia katechezy przedmałżeńskiej (tzw. kursu przedmałżeńskiego),

5. Świadectwa szkolne zawierające ocenę z religii - z ostatniej klasy gimnazjum (lub ośmioklasowej szkoły podstawowej) oraz z ostatniej klasy szkoły średniej lub zawodowej

6. W przypadku wdowców - świadectwo zgonu współmałżonka.

7. Jeśli narzeczeni zawarli już między sobą związek cywilny, wówczas zamiast zaświadczenia z USC stwierdzającego brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa, przynoszą akt zawarcia małżeństwa cywilnego.

Dokumenty potrzebne podczas drugiego spotkania w kancelarii parafialnej:

1. Potwierdzenie wygłoszenia zapowiedzi (dotyczy narzeczonych mieszkających poza naszą parafią),
2. Potwierdzenie udziału w spotkaniach w poradni rodzinnej oraz w dniu skupienia dla narzeczonych,
3. Dane personalne świadków ślubu (imię, nazwisko, adres) - świadkowie muszą mieć ukończone 18 lat.

W dniu zawarcia małżeństwa:
Przed Mszą św., w zakrystii,  narzeczeni i świadkowie podpisują przygotowany dokument, który będzie potwierdzeniem zawarcia małżeństwa (dokument wręczany jest po Mszy Św.). Należy wtedy przenieść także do zakrystii obrączki (o ile nie będą podane przez kogoś z uczestników uroczystości) oraz "kartki" poświadczające przyjęcie przez narzeczonych sakramentu pokuty.

Narzeczeni przygotowujący się do zawarcia Sakramentu Małżeństwa i założenia rodziny chrześcijańskiej powinni znać najważniejsze modlitwy i prawdy katechizmowe.

Materiały do powtórki znajdziecie: TUTAJ

W naszej parafii kurs przedmałżeński organizowany jest co dwa lata (w lata parzyste) na przełomie października i listopada. Najbliższy termin kursu - październik 2024 r.

Katolicka Poradnia Rodzinna w Tymbarku

- tel. 512 083 220

Katolicka Poradnia Rodzinna w Limanowej

- tel. 667 813 638

- facebook: https://www.facebook.com/poradnialimanowa/

Dzień Skupienia dla narzeczonych w Limanowej: w ostatnią niedzielę miesiąca (w marcu i grudniu w drugą niedzielę miesiąca) o godz. 10.00 w „DOMU PIELGRZYMA”.

Terminy kursów przedmałżeńskich w ośrodkach rekolekcyjnych i parafiach diecezji tarnowskiej: www.drtarnow.pl

Spotkania w poradniach rodzinnych Diecezji Tarnowskiej: www.drtarnow.pl

Dni skupienia dla narzeczonych w Diecezji Tarnowskiej: www.drtarnow.pl

Zajrzyj na stronę Wydziału duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Diecezji Tanowskiej: www.drtarnow.pl