Już po raz piąty ulicami Dobrej przeszedł barwny Orszak Trzech Króli. Rozpoczął się po Mszy Świętej o godzinie 11:00. Trasa wiodła od Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej do Parku Małachowskich. Po drodze odbywały się scenki rodzajowe: walka dobra ze złem (anioły i diabły), wizyta w Pałacu Heroda oraz gospoda. Na miejscu Królowie złożyli pokłon Bożemu Dzieciątku i Świętej Rodzinie. Podczas Orszaku uczestnicy śpiewali kolędy, przy których akompaniowała Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Dobrej, a w Parku Świętej Rodzinie towarzyszyły zwierzęta z żywej szopki. Nad bezpiecznym przemarszem czuwali druhowie z OSP Dobra oraz Policja. Dla uczestników przewidziana była herbata od Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrej, a dla najmłodszych cukierki rozdawane przez anioły i diabły. Odmianą względem poprzednich Orszaków, było to, że królowie do Parku udali się dorożką.
Orszak poprzedziła uroczysta Eucharystia celebrowana przez ks. Mateusza Szwabowskiego i ks. Jerzego Smolenia. Homilię wygłosił ks. Mateusz. Wskazał w niej, że tak jak Chrystus objawił się ówczesnym ludziom, w tym wypadku Mędrcom (albo Magom), tak nam objawia się w Piśmie Świętym. Po Mszy Świętej nastąpiło poświęcenie kredy i kadzidła, tradycyjnie w nawiązaniu do darów Trzech Króli.
Na zakończenie Orszaku ks. proboszcz Wojciech Sroka złożył podziękowania wszystkim zaangażowanym w organizację tego wydarzenia. Słowa wdzięczności skierować należy przede wszystkim do Wójta Gminy Dobra, p. Benedykta Węgrzyna, za wsparcie wydarzenia, obecność i udostępnienie terenu parku, jak też przedstawicielom Gminy Dobra, za organizację miejsca w Parku), p. Urszuli Palka-Ranosz i pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrej (udostępnienie zaplecza i herbata dla uczestników), kierownictwa i członków Dziennego Domu „Senior +” (stroje, sceneria gospody), Policji z Komisariatu w Tymbarku z siedzibą w Zawadce, Ochotniczej Straży Pożarnej z Dobrej (zabezpieczenie trasy Orszaku), Właścicielom Zakładu Stolart (palety na zagrodę dla zwierząt), Zarządowi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej (udostępnienie budynku „starej gminy” na scenę pałacu Heroda), właścicielom cukierni (udostępnienie miejsca na scenę gospody). Indywidualne podziękowania skierować należy do pp. Wojciecha i Zofii Cygal (organizacja koni i powozu), pp. Elizy i Grzegorza Smaga (zwierzeta: alpaki w orszaku i żywa szopka w parku), pp. Agaty i Stanisława Mazur (pomoc w przygotowaniu zagrody dla zwierząt), p. Artura Kadzika (przygotowanie szopki dla Świętej Rodziny), pp. Edyty i Bogdana Marków wraz z synkiem Jasiem, rodaków z Porąbki, a mieszkającym w Warszawie (Święta Rodzina), Panom: Janowi Białoniowi, Pawłowi Białoniowi, Marcinowi Wydrze (Trzej Królowie), Panom Grzegorzowi Florkowi i Piotrowi Cygalowi (bryczka i asysta konna), rodzinie p. Anny i Krzysztofa Morzywołek (charakteryzacja, gwiazda prowadząca Mędrców), p. Wojciechowi Czechowi (prowadzenie śpiewu), ks. Mateuszowi i ks. Pawłowi (organizacja scenek, prowadzenie Orszaku, nagłośnienie). W końcu podziękować należy wszystkim zaangażowanym w prezentowanie scen: Paniom i Panom z Dziennego Domu „Senior +”, młodzieży i dzieciom z grup parafialnych oraz ze Szkoły Podstawowej w Dobrej, jak też lokalnym mediom
Tekst i zdjęcia: Adrian Cieślik