Boże Ciało

boze cialo 2024„Zróbcie Mu miejsce, Pan idzie z nieba (…), zagrody nasze widzieć przychodzi (…)” – słowami tej znanej pieśni rozpoczęła się w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, zwaną potocznie Bożym Ciałem, procesja z Najświętszym Sakramentem. Jak podkreślał wcześniej w homilii ks. Paweł Krzak, jest to jedno z niewielu wydarzeń, kiedy Chrystus, „pod przymiotami ukryty chleba” wychodzi z naszych świątyń i przemierza ulice i obejścia. Jest to również, jak zaznaczył kaznodzieja, widoczny znak dla tzw. wierzących, ale niepraktykujących, że Chrystus jest obecny wśród nas.

Procesja rozpoczęła się po Mszy Świętej o godzinie 10.00, której przewodniczył ks. proboszcz Wojciech Sroka. Miała ona niezwykle uroczysty charakter. W procesji uczestniczyło wielu parafian. Tłumy dzieci sypiących kwiaty i dzwoniących dzwonkami oraz asysty i feretrony były bardzo liczne. Trasa procesji wiodła tradycyjną trasą, od kościoła w dół, do Rynku, następnie w kierunku zabytkowej świątyni i do sanktuarium. W czasie procesji, jak i podczas Eucharystii grała Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Dobrej.
Przy czterech ołtarzach, które przygotowali mieszkańcy Dobrej (z os. Lachy pod Fabryką, Rola, Morgi nad Stacją), Porąbki (z os. Liszki, Piechówki) i Gruszowca (z os. Mysze, Sabury i Szyrszenie) kapłani odczytywali kolejne fragmenty Ewangelii, odmawiana była specjalna modlitwa i udzielano błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.