Aktualności

Wizytacja kanoniczna

wizytacja kanoniczna 2024W dniach 1-2 czerwca 2024 r. nasza wspólnota parafialna przeżywała wizytację kanoniczną. Wizytującym był Biskup Pomocniczy Diecezji Tarnowskiej Stanisław Salaterski. Wizytacja to szczególny czas, gdy raz na kilka lat (5 – 10) biskup diecezjalny osobiście lub przy pomocy biskupów pomocniczych kontroluje działalność parafii w podległej sobie diecezji. W tym czasie przeprowadzane są rozmowy z kapłanami, z wiernymi, sprawdzana jest poprawność prowadzenia ksiąg i dokumentów parafialnych, kontrolowane jest życie gospodarcze i duszpasterskie wspólnoty.

Ksiądz Biskup Salaterski przyjechał do Dobrej w sobotnie popołudnie. Pierwszym punktem było spotkanie z przedstawicielami rodzin i wizyta u chorych. Następnie miało miejsce spotkanie z Radą Duszpasterską, na plebanii.
W związku z tym, iż wówczas przypadała pierwsza sobota miesiąca, uroczystości w kościele rozpoczęły się modlitwą różańcową. Następnie w czasie Eucharystii Ksiądz Biskup Stanisław udzielił młodzieży z naszej parafii sakramentu bierzmowania. Został przywitany przez przedstawicieli rodziców bierzmowanych oraz przez księdza proboszcza Wojciecha Srokę, który złożył sprawozdanie z działalności parafii za okres od ostatniej wizytacji, czyli od 2018 r. Młodzież podziękowała natomiast za udzielenie sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. W ramach nabożeństwa pierwszosobotniego odbyło się rozważanie adoracyjne przed Najświętszym Sakramentem. Miała również mieć miejsce procesja eucharystyczna z racji oktawy Bożego Ciała, którą przeszkodziła deszczowa pogoda. Odśpiewano więc tylko Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa – rozpoczęły się bowiem nabożeństwa czerwcowe.
Po nabożeństwie rozpoczęło się spotkanie z kapłanami z dekanatu oraz rozmowy z księżmi pracującymi w naszej parafii.
Podczas drugiego dnia wizytacji, w niedzielę, Ksiądz Biskup głosił homilie podczas wszystkich mszy przedpołudniowych. Ocenił w nich funkcjonowanie parafii w czasie ostatnich lat, dziękował także przedstawicielom wszystkich grup duszpasterskich funkcjonujących w Dobrej. Przewodniczył również głównej Eucharystii niedzielnej, o godzinie 11, a po niej poprowadził procesję z Najświętszym Sakramentem z racji oktawy Bożego Ciała.
Po mszach odbywały się spotkania z przedstawicielami grup duszpasterskich. Po mszy o godzinie 9 wizytator spotkał się z grupami dorosłych: Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich, Akcją Katolicką, Parafialnym Zespołem Caritas, Kręgiem Biblijnym, Chórem BelCanto (który również upiększał liturgię swoim śpiewem) oraz z Różami Różańcowymi. Tym ostatnim Ksiądz Biskup dokonał również zmiany tajemnic różańcowych. Po sumie odbyło się spotkanie z grupami dziecięcymi i młodzieżowymi: Liturgiczną Służbą Ołtarza, Dziewczęcą Służbą Maryjną, Szkolnym Kołem Caritas, Młodzieżową Grupą Apostolską „Dobra Młodzież”. Do każdej z grup Ksiądz Biskup skierował słowo, a następnie wszystkim zebranym udzielił pasterskiego błogosławieństwa.

Tekst i zdjęcia: Adrian Cieślik

Zobacz zdjęcia

© 2017/2021 Parafia MB Szkaplerznej w Dobrej. All Rights Reserved.

Designed by Kajmowicz Jan.

Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej Parafii Rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.