Majówki przy kapliczkach

majowki przy kalpiczkach 2024Miesiąc maj poświęcony jest tradycyjnie Matce Bożej. Z tej okazji w kościele sprawowane są nabożeństwa majowe, polegające na śpiewie Litanii Loretańskiej (zwanej inaczej Litanią do Matki Bożej), w obecności Najświętszego Sakramentu. W naszym regionie niezwykle popularne są również tzw. majówki przy kapliczkach i krzyżach przydrożnych. Zazwyczaj o godzinie 19.00 spotykają się mieszkańcy okolicznych osiedli, by śpiewem litanii i pieśni maryjnych uczcić Bożą Rodzicielkę. Jedną z częściej pojawiających się jest dziewiętnastowieczna pieśń pt. „Chwalcie łąki umajone” czy „Po górach, dolinach”. W tym miesiącu szczególnym blaskiem i kolorytem rozkwitają także przydrożne kapliczki, przyozdobione kolorowymi wstążkami, kwiatami i światłem.

Przy kapliczkach można zauważyć najstarszych, ale też najmłodszych mieszkańców. Cieszy ten fakt szczególnie, gdyż jest nadzieja, że ta piękna tradycja zostanie przekazana kolejnym pokoleniom i nie zaginie. W śpiew majówek włączają się także zespoły regionalne, co dodaje tym nabożeństwom szczególnego kolorytu i przyciąga jeszcze więcej osób. Przy niektórych kapliczkach zwyczaj śpiewania majówek odradza się po latach niebytu, co również napawa radością, zważywszy na maryjny charakter naszej parafii.
Piękną tradycją majową jest również podtrzymywany i kultywowany przez członków Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrej zwyczaj grania pieśni maryjnych o poranku. Druhowie codziennie o 6 rano grają z wieży kościelnej pieśni, polecając każdy dzień opiece Matki Bożej.

Tekst: Adrian Cieślik

Zdjęcia: Adrian Cieślik, Stanisław Rząsa, Barbara Gąsior, Wojciech Smoleń, Bogumiła Skwarczek, Barbara Mrózek, Kacper Świder