Niedziela Palmowa, której właściwa, liturgiczna nazwa to Niedziela Męki Pańskiej, rozpoczyna obchody tzw. Wielkiego Tygodnia. Liturgia tego dnia koncentruje się na triumfalnym wjeździe Chrystusa do Jerozolimy, który symbolizuje współczesna procesja z palmami – tak jak przed Panem Jezusem ludzie kładli gałązki palmowe, tak wierni niosą palmy wykonane własnoręcznie lub podobne gałązki w procesji.
Drugim niezwykle istotnym aspektem liturgii Niedzieli Palmowej jest odczytywany w kościołach opis Męki Pańskiej, w tym roku według Ewangelisty Łukasza.
„Chrystus z Niedzieli Palmowej to Chrystus zwycięski, to królujący Pan, przed którym zgina się ludzkie kolano” (T. Grabowski, „Krzyż znakiem nadziei”, [w:] „Triduum Paschalne. Przewodnik”, Poznań 2024, s. 39.
W Dobrej przed uroczystą sumą o godzinie 11 tłum wiernych zgromadził się na placu przed kościołem. Asysta liturgiczna wyszła ze świątyni, przewodniczący ks. proboszcz Wojciech Sroka odmówił stosowną modlitwę, odczytano fragment Ewangelii mówiący o wjeździe do Jerozolimy. Następnie ks. proboszcz poświęcił palmy przyniesione przez wiernych. Wyruszyła procesja dookoła świątyni, a po niej Eucharystia. Odczytano opis Męki Pańskiej.
Po Mszy Świętej można było pozostawić palmy w kościele, celem poddania ocenie konkursowej. Najmłodsi za przyniesienie palm, które nie kwalifikowały się do konkursu organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury, zostali nagrodzeni cukierkami.
Tekst i zdjęcia: Adrian Cieślik