Wigilia Paschalna

wigilia paschalna 2025            Wielkosobotnia wieczorna liturgia rozpoczyna ostatną część Triduum Paschalnego. Liturgia Wigilii Paschalnej nazywana była przez św. Augustyna „matką wszystkich świętych liturgii”. Przez współczesnych określana jest jako najważniejsza liturgia w całym roku, co niejako koresponduje ze wspomnianymi słowami świętego.

            Liturgia Wigilii Paschalnej, której przewodniczył ks. Jerzy Smoleń, rozpoczęła się cichą procesją na zewnątrz świątyni. Cisza tutaj nawiązywać ma do cichego zakończenia obrzędów Wielkiego Piątku i całodziennej cichej adoracji. Od poświęcenia ognia rozpoczęła się na placu przed kościołem Liturgia Światła. Pobłogosławiono również paschał, nawiązując do apokaliptycznych wezwań: „Chrystus wczoraj i dziś”, „Początek i koniec”, „Alfa i Omega”, „Do Niego należy czas i wieczność”, „Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków”. Wypowiadając każdą z formuł kapłan żłobił rylcem na świecy kolejne znaki. Następnie do paschału zostało wbitych pięć gwoździ, symbolizujących rany Chrystusa. W procesji zgromadzeni wyruszyli do świątyni. Kapłan – przewodniczący liturgicznemu zgromadzeniu – trzykrotnie wypowiedział słowa „Światło Chrystusa”, ukazując wiernym zapalony paschał. W tym czasie od paschału zapalone zostały świece wiernych, rozbłysło też światło w świątyni. Ks. Mateusz Szwabowski uroczyście odśpiewał radosne orędzie wielkanocne, zaczynające się od słów: „Weselcie się już zastępy aniołów w niebie, weselcie się słudzy Boga. Niechaj zabrzmią dzwony głoszące zbawienie, gdy Król tak wielki odnosi zwycięstwo”.

            W Liturgii Słowa, która jest drugim elementem obrzędów paschalnych, odczytane zostały cztery czytania: trzy ze Starego Testamentu, jedno z Nowego. Po każdym czytaniu wykonany został stosowny psalm oraz odmówiona została odpowiednia modlitwa. Po trzecim czytaniu radośnie zabrzmiały organy, dzwony kościelne, dzwonki i gong. Podczas hymnu „Chwała na wysokości” odsłonięto także obraz Matki Bożej Szkaplerznej. Cisza została przerwana. Zwieńczeniem Liturgii Słowa była homilia. Wygłosił ją ks. Jerzy, nawiązując w niej do chrztu i liturgii, która miała się rozpocząć.

            Liturgia Chrzcielna to trzecia część radosnych obrzędów. Poprzez zanurzenie paschału w chrzcielnicy i modlitwę pobłogosławiona została woda chrzcielna, którą następnie lud wierny został pokropiony. Odnowiono też przyrzeczenia chrzcielne. Liturgię rozpoczęła śpiewana Litania do Wszystkich Świętych – Kościół bowiem przyzywa ich imion w ważnych momentach. Tę część obrzędów zakończyła modlitwa wiernych.

            „Tomasz z Akwinu uczył, że chrzest jest bramą do wszystkich sakramentów, a Eucharystia pokarmem na drodze do wieczności” (D. Makowski, „Misterium liturgii Wigilii Paschalnej”, [w:] „Triduum Paschalne. Przewodnik”, Poznań 2024, s. 173). Nic więc dziwnego, że po Liturgii Chrztu Świętego nastąpiła Liturgia Eucharystyczna. Po jej zakończeniu ks. Jerzy złożył zgromadzonym wiernym świąteczne życzenia.

            Ostatnim punktem obrzędów Wigilii Paschalnej jest w naszej parafii wieczorna procesja rezurekcyjna. Jest ona radosna, głośna, tak by wszyscy zrozumieli, że Chrystus Prawdziwie Zmartwychwstał. Dlatego wierni podążają za Najświętszym Sakramentem dookoła świątyni aż trzy razy. Procesji towarzyszyła gra Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej z Dobrej, która również stanowiła upiększenie całej liturgii, wraz ze śpiewem Chóru BelCanto z Dobrej. W czasie procesji odśpiewano uroczyście radosne dziękczynne „Te Deum”.

Tekst i zdjęcia: Adrian Cieślik

Zobacz zdjęcia

© 2017/2021 Parafia MB Szkaplerznej w Dobrej. All Rights Reserved.

Designed by Kajmowicz Jan.

Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej Parafii Rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.