Majówki przy kapliczkach

majowki przy kapliczkachMaj jest miesiącem szczególnie poświęconym Maryi. W kościołach sprawowane jest nabożeństwo majowe, przy wystawieniu Najświętszego Sakramentu. Śpiewana jest Litania Loretańska, zwana inaczej Litanią do Matki Bożej.

Piękną tradycją, kultywowaną od pokoleń, również i w naszej parafii, są nabożeństwa majowe przy przydrożnych kapliczkach, krzyżach i figurach. Mieszkańcy osiedli spotykają się, by szczególnie czcić Matkę Bożą, podobnie jak w kościele, śpiewem Litanii Loretańskiej i pieśni maryjnych. Przychodzą najstarsi, z nimi młodsi oraz najmłodsi i tak tradycja jest kultywowana i przekazywana. Ludzie przerywają na chwilę swoje obowiązki codzienne, by przy najbliższej kapliczce pomodlić się do Matki Bożej. Kapliczki przydrożne również w tym czasie szczególnie ożywają – są ładnie udekorowane kwiatami (obecnie sztucznymi, kiedyś wykonywanymi z bibuły), co również jest dziełem okolicznych mieszkańców. W dobrzańskiej, maryjnej, parafii, o osiedlowe kapliczki dba się ze szczególnym pietyzmem.
Tzw. „majowe” przy kapliczkach odbywają się w wielu rejonach parafii. Na poniższych zdjęciach przedstawiono tylko kilka nabożeństw, losowo wybranych.