Uroczystość Bożego Ciała

boze cialo3 czerwca 2021 r., sześćdziesiąt dni po Wielkanocy, Kościół katolicki obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, zwaną inaczej Bożym Ciałem. Jest to wyjątkowe święto, w czasie którego procesje z Najświętszym Sakramentem obchodzą ulice miast i wsi, gdyż Jezus, zgodnie ze słowami pieśni „zagrody nasze widzieć przychodzi i jak się Jego dzieciom powodzi”.

Nie inaczej było w naszej parafii. Najpierw miała miejsce uroczysta Msza Święta o godzinie 10.00, sprawowana przez ks. proboszcza Wojciecha Srokę oraz kapłanów rodaków: ks. Adama Gąsiora SAC i ks. Jerzego Smolenia, a także przez wikariusza dobrzańskiego ks. Arkadiusza Kabaja, który to wygłosił homilię. Wyjaśnił w niej zebranym, jak wielkie jest to święto i jak ogromna miłość Chrystusa rozlewa się tego dnia na lud wierny, właśnie dzięki temu, że Najświętszy Sakrament jest niesiony niejako przez nasze podwórka.
Po Mszy Świętej z kościoła wyruszyła uroczysta procesja do czterech ołtarzy, usytuowanych w Rynku. Przy każdym ołtarzu odczytany został odpowiedni fragment Ewangelii, modlono się również śpiewem Suplikacji oraz kapłan udzielał Najświętszym Sakramentem błogosławieństwa parafii. Splendoru procesji dodawała gra Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej z Dobrej, a także dzieci sypiące kwiaty i dzwoniące dzwonkami, dzieci pierwszokomunijne w białych strojach oraz feretrony, sztandary, niesione w większej niż zazwyczaj liczbie. Kobiety niosące obrazy i figury oraz mężczyźni niosący baldachim ubrani byli w stroje regionalne.
Ołtarze również zostały przygotowane przez parafian. Pierwszy ołtarz przygotowali mieszkańcy Zadziela, osiedli: Zagroda, Ranosze, Ogryzki, Zapotok, drugi – mieszkańcy Dobrej, osiedli: Chochoły i Rybki, trzeci – mieszkańcy Porąbki, osiedli: Kozy, Piwkówka, Zamiedza i Rola, czwarty – mieszkańcy Gruszowca, osiedli: Wrony i Budacze.