gra wiejska„Strach zapukał do drzwi, otworzyła mu odwaga i nikogo tam nie było” – Gra Wiejska w Dobrej
Te właśnie słowa kard. Stefana Wyszyńskiego stały się mottem przewodnim V Edycji Gry Wiejskiej w całości poświęconej postaci Prymasa Tysiąclecia. Cała Gra odbyła się w dwóch turach, w pierwszej zorganizowanej w sobotę, brało udział pięć drużyn: z Nowego Sącza (dwie drużyny), Tymbarku, Skrzydlnej i Krużlowej. W poniedziałek natomiast wystartowało sześć drużyn: z Dobrej, Stróży, Wilczyc, Chyszówek i Jurkowa.

Drużyny pokonały dziewięć przystanków porozrzucanych po Dobrej. Na każdym z nich uczestnicy musieli wykazać się zarówno wiedzą o życiu i nauczaniu Prymasa jak i kreatywnością oraz sprawnością fizyczną. Zarówno w sobotę jak i poniedziałek Grę rozpoczęliśmy od Mszy Świętej. W sobotę do uczestników słowo wygłosił ks. Tomasz Wroński, Dekanalny Duszpasterz Młodzieży. W poniedziałek natomiast Ks. Jakub Jasiak przypomniał o istocie naszego spotkania oraz o tym, że nawet kiedy strach puka do drzwi to warto je otworzyć, ponieważ tam naprawdę nikogo nie ma. Całe wydarzenie było świetną okazją zarówno do poznania bliżej postaci kard. Wyszyńskiego jak i sprawdzenia swoich umiejętności. Drużyny musiały między innymi pokonać labirynt, odnaleźć ukrytą w parku wiadomość, zakodować hasło w alfabecie Morse’a oraz rozwiązać wiele zadań sprawdzających znajomość osoby Prymasa Tysiąclecia. Na zakończenie uczestnicy wraz z organizatorami spotkali się na wspólnym grillu, ponieważ, pomimo faktu, że Gra Wiejska jest w zasadzie konkursem terenowym, chodzi w niej przede wszystkim o rozwijanie umiejętności współpracy i otwarcie się na drugiego człowieka. Tak, o samym wydarzeniu mówi jedna z jego głównych organizatorek, Patrycja Miśkowiec: „Gra Wiejska jest o tyle wydarzeniem szczególnym, że buduje niezwykłą relację na linii organizator-uczestnik. Jest to nie tylko konkurs, ale przede wszystkim okazja aby dobrze się bawić, nawiązywać relację z drugim człowiekiem - czy to z organizatorami podczas rozwiązywania zadań, czy innymi uczestnikami w czasie końcowego poczęstunku. Oraz, co dla mnie szczególnie ważne - wychodzić poza schemat. Gra Wiejska jest dla mnie próbą pokazania, że nauka może być przygodą, konkurs nie musi być sztywnym testem pisanym w twardej ławce, a kreatywność, współpraca i gotowość działania nie są tylko hasłami głoszonymi w teorii. V edycja była edycją wyjątkową pod więcej niż jednym względem. Nie tylko po raz pierwszy zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie dwóch tur dla dwóch różnych grup, lecz przede wszystkim była naszym krokiem aby ponownie nauczyć się kontaktu z drugim człowiekiem oraz wyrwać młodych ludzi z otępienia spowodowanego niemal półtorarocznym zamknięciem w domach. I choć w dużej mierze mówi się tu o uczestnikach, którzy musieli wykazać chęć zapoznania się z materiałami i poświęcić trochę swojego mniej lub bardziej wolnego czasu na przejście trasy, to nie można zapomnieć o organizatorach, którzy także musieli się wyrwać z marazmu i przejść przez potężną ilość pracy, która składa się na organizację takiego eventu. Jeżeli jednak uczestnicy i organizatorzy poczuli w sobie choć ułamek radości, jaką ja czułam tworząc Grę, to dla mnie nie mogła ona być większym sukcesem”.
W całym wydarzeniu wzięło udział ponad 100 osób i wiele instytucji, bez których nie udało by się go zorganizować. Ogromne podziękowania należą się między innymi Wójtowi Gminy Dobra Benedyktowi Węgrzynowi, Dziekanowi dekanatu Tymbark ks. Janowi Banachowi, Księdzu Proboszczowi Wojciechowi Sroce, Dekanalnemu Duszpasterzowi Młodzieży Ks. Tomaszowi Wrońskiemu, Parafialnemu Zespołowi Caritas, Gminnemu Ośrodkowi Kultury, Dyrektorowi Szkoły Podstawowej p. Zbigniewowi Syktusowi, p. Michałowi Smoleniowi, p. Edwardowi Świdrowi i firmie Fabryka Smyczy, państwu Anecie Żołądek i Danielowi Żołądkowi, firmie "Tymbark", p. Halinie Marek, p. Małgorzacie Świstak, p. Adrianowi Cieślikowi. Liturgicznej Służbie Ołtarza, Młodzieżowej Grupie Apostolskiej "Dobra Młodzież" oraz jej opiekunowi i koordynatorowi Gry Wiejskiej Ks. Jakubowi Jasiakowi, drużynom oraz wszystkim którzy w jakikolwiek sposób wsparli ten projekt.
Zarówno organizacja tego wydarzenia jak i sama Gra była świetną zabawą zarówno dla organizatorów jak i uczestników, którzy pomimo początkowo niesprzyjającej w sobotę pogodzie odważnie ruszyli w trasę, ponieważ czasami strach puka do drzwi, jednak kiedy z odwagą się je otwiera to okazuje się, że nikogo tam nie ma.

Tekst: Natalia Mikołajczyk, Patrycja Miśkowiec

Zdjęcia: Aleksandra Morzywołek