„Będą patrzeć na tego, którego przebili…”. Rekolekcje klas VIII przed bierzmowaniem

rekolekcje koszyceW dniach od 11 do 13 czerwca młodzież klas ósmych szkoły podstawowej przebywała na rekolekcjach w Koszycach Małych k. Tarnowa. Były one zwieńczeniem rocznego przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

Rozpoczęły się Mszą Świętą w Tarnowcu, w kościele pw. św. Józefa, gdzie młodzież mogła zawierzyć się patronowi bieżącego roku. W tym dniu wypadało wspomnienie Najświętszego Serca Pana Jezusa, dlatego też po zakończeniu Eucharystii odczytany został akt poświęcenia się Sercu Jezusowemu, w łączności z Episkopatem. Mszy i procesji przewodniczył w swojej rodzinnej parafii ks. Jakub Jasiak, katecheta klas ósmych.
Miejscem docelowym wyjazdu był Dom Rekolekcyjny oo. Sercanów w Koszycach Małych. Tam młodzi brali udział w konferencjach, Mszach i adoracjach przy Najświętszym Sakramencie, przygotowanych specjalnie przez ks. Jakuba. Tam w kaplicy otrzymali krzyże, modlitewniki, różańce, tam również chętni złożyli przyrzeczenia abstynenckie. Hasłem rekolekcji, wokół którego skupiały się rozważania, były biblijne słowa: „Będą patrzeć na tego, którego przebili”.
Nie zabrakło również „uczty cielesnej”. Młodzi kandydaci mieli okazję ścigać się na gokartach, zwiedzić Tarnów (starówkę, seminarium duchowne, katedrę), a także zintegrować się przy wspólnym ognisku oraz grach i zabawach. Już niedługo rozejdą się bowiem do nowych szkół, zatem wspólnota, którą tworzyli przez ostatnie osiem lat, w naturalny sposób zostanie przerwana.
Nieoceniona okazała się pomoc animatorów i wychowawców, pełniących rolę opiekunów: Karoliny Świder, Natalii Mikołajczyk, Adriana Cieślika oraz Aleksandry Morzywołek, która wspierała ks. Jakuba i młodzież śpiewem podczas nabożeństw.