Wiadomości

Pierwszy dzień odpustu parafialnego

odpust dzen 116 lipca, we wspomnienie Matki Bożej z Góry Karmel, zwanej Szkaplerzną, rozpoczął się w naszej parafii trzydniowy odpust ku czci patronki parafii. Pierwszy jego dzień poświęcony był modlitwom o powołania kapłańskie i zakonne oraz modlitwie za chorych.

Kazania w tym dniu głosił ks. Daniel Pietryka – proboszcz parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Tarnowie. Nawiązywał w nich do fragmentu Ewangelii z dnia – tak jak Jezus oddał ukochanego ucznia swojej Matce oraz zawierzył uczniowi Matkę, tak oddaje nas w opiekę Maryi i Jej powierza cały świat. Wspomniał też, iż dzięki opiece Maryi, z naszej parafii wyszło wiele powołań kapłańskich i zakonnych.
Mszy Świętej o godzinie 11.00 przewodniczył ks. Jan Zając, do niedawna pełniący obowiązki kapelana ośrodka rekolekcyjnego na Śnieżnicy, obecnie rezydent w Kasince Małej, świętujący 50-lecie święceń kapłańskich. Podczas tej Eucharystii chorzy i starsi mieli okazję przyjąć sakrament namaszczenia oraz specjalne błogosławieństwo, na sposób Lourdes. Kapłan z Najświętszym Sakramentem szedł przez kościół i błogosławił niemalże każdego.
Po południu do sanktuarium przybyły dwie pielgrzymki piesze: z Podłopienia i z Jurkowa. Była to bowiem główna Eucharystia tego dnia, na którą zaproszone były parafie z dekanatu tymbarskiego. Pielgrzymów witał ks. proboszcz Wojciech Sroka, Kustosz Sanktuarium. Mszy Świętej przewodniczył ks. Daniel Pietryka, przy koncelebrze kapłanów: ks. dziekana Jana Banacha, ks. proboszcza Wojciecha Sroki, ks. Jarosława Gomułki z Limanowej, ks. Roberta Berdychowskiego CM, ks. Stefana Dudy CR (rodaków z Podłopienia), ks. Wiesława Orwata (proboszcza parafii Podłopień) i ks. Jerzego Smolenia, naszego rodaka. Ks. Daniel prowadził również procesję z Najświętszym Sakramentem dookoła świątyni.
Po każdej Mszy Świętej wierni mieli możliwość przyjęcia szkaplerza oraz zapisania się do Bractwa Szkaplerza Świętego, a także modlitwy indywidualnej przed łaskami słynącym obrazem. Można również było nabyć mniejsze obrazy z wizerunkiem Matki Bożej Szkaplerznej, które kapłani błogosławili. Pół godziny przed każdą Mszą Świętą odmawiany był różaniec.

Tekst i zdjęcia: Adrian Cieślik

Zobacz zdjęcia

© 2017/2021 Parafia MB Szkaplerznej w Dobrej. All Rights Reserved.

Designed by Kajmowicz Jan.

Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej Parafii Rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.