Konsekracja "nowego" kościoła w Dobrej – wspomnienie, archiwalne fotografie

konsekracka kosciola16 lipca 2021 r. mija 30 lat od historycznego momentu w dziejach naszej parafii – poświęcenia nowego kościoła parafialnego, wybudowanego w latach 1982–1989 oraz przeniesienia łaskami słynącego wizerunku Matki Bożej Szkaplerznej z zabytkowego kościoła. Z tej okazji chcielibyśmy przywołać tamte wydarzenia krótkim artykułem i fotografiami.

Uroczystość odpustowa w 1991 r. rozpoczęła się już 15 lipca wieczorem. Zorganizowane zostało w starym kościele czuwanie przy relikwiach bł. Karoliny Kózkówny, św. Honoraty i św. Probusa oraz przy obrazie Matki Bożej Szkaplerznej. Zakończyła je Msza Święta o godzinie 22.
Podczas głównej uroczystości odpustowej 16 lipca utrzymano niedzielny porządek nabożeństw. Msze sprawowano o 7.00, 8.30 i 17.00. Największe uroczystości odbywały się podczas sumy o godzinie 10.00. Rozpoczęto przywitaniem ówczesnego ordynariusza diecezji tarnowskiej, ks. bp. Józefa Życińskiego w zabytkowej świątyni. W ogromnej procesji przeniesiono do nowego kościoła obraz Matki Bożej Szkaplerznej oraz wspomniane wcześniej relikwie. Pierwszy do nowej świątyni wszedł ks. biskup Życiński, następnie licznie zebrani duchowni, Liturgiczna Służba Ołtarza, chór, orkiestra i pozostali wierni. Do tej pory nowy kościół był zamknięty. Obraz umieszczono w nastawie ołtarza głównego (w zabytkowej świątyni pozostawiono jego wierną kopię w kaplicy z 1760 r. poświęconej Matce Bożej), relikwie wmurowano w stół ołtarzowy. Poświęcenie murów kościoła odbyło się poprzez naznaczenie ścian znakiem krzyża i umieszczeniem w tych miejscach 12 świec, tzw. zacheuszek.
Uroczystość poświęcenia nowego kościoła wraz z przeniesieniem cudownego obrazu Matki Bożej Szkaplerznej odbyła się 16 lipca 1991 r. przy udziale rzeszy parafian oraz duchowieństwa parafialnego (kapłanów pracujących wówczas i kapłanów rodaków, kleryków z Dobrej), dekanalnego i diecezjalnego. Oprócz biskupa Józefa Życińskiego obecny był m. in. opat cystersów ze Szczyrzyca, o. Hubert Kostrzański. Delegacje parafian witały kolejny rządcę diecezji tarnowskiej oraz dziękowały za konsekrację.
Nowy kościół parafialny wybudowany został w latach 1982–1989, według projektu architekta Wojciecha Szczygła. W odróżnieniu od drewnianego zabytkowego kościoła jest budowlą murowaną, na planie krzyża łacińskiego. Wnętrze kościoła zdobią polichromie autorstwa Bolesława Szpechta z Krakowa. Stacje drogi krzyżowej wykonał Stanisław Ciężadlik z Mszany Dolnej, który w dniu konsekracji w 1991 r. miał zostać uzdrowiony z gangreny, co przypisywał opiece Matki Bożej Szkaplerznej. Pierwsza Msza Święta odprawiona została w świątyni 24 grudnia 1989 r.

Tekst: Adrian Cieślik

Zobacz archiwalne zdjęcia (fot.: Archiwum Parafialne)