Trzeci dzień odpustu parafialnego

odpust dzien 3Trzeci, ostatni dzień odpustu parafialnego w bieżącym roku wypadł w niedzielę 18 lipca. Połączony został z jubileuszem 30-lecia konsekracji kościoła. W sposób szczególny wspominaliśmy budowniczych świątyni, modląc się za nich. Żyjącym wyraziliśmy podziękowanie, a zmarłych polecaliśmy miłosierdziu Bożemu. Podczas Mszy Świętej o godzinie 11.00, sprawowanej przez księdza biskupa Leszka Leszkiewicza, został poświęcony nowy dzwon „Przemienienie Pańskie”, ufundowany przez parafian, w miejsce poprzedniego o tym samym imieniu, który pękł.

Uroczysta suma odpustowa sprawowana była pod przewodnictwem ks. bp. Leszka Leszkiewicza, biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej. Koncelebrowali ją kapłani z Dobrej: ks. proboszcz Wojciech Sroka, ks. Arkadiusz Kabaj oraz rodak dobrzański, ks. Adam Nika. Ksiądz Biskup wygłosił również homilię podczas tej szczególnej Eucharystii. Pokazał w niej, że bez Chrystusa nie mamy życia, dlatego powinniśmy umieć słuchać Słowa Bożego. Podczas pozostałych Mszy Świętych w tym dniu kazania głosił ks. proboszcz.
Po kazaniu asysta liturgiczna udała się w procesji na zewnątrz świątyni. Tam ksiądz biskup odmówił modlitwę, a następnie pokropił wodą święconą nowy dzwon, poświęcając go do kultu Bożego. Następnie dokonał okadzenia dzwonu, ukazując prawdę, że będzie on wzywał do modlitwy i do czci Boga.
Nowy dzwon waży 700 kg, został odlany w Ludwisarni Felczyńskich w Taciszowie. Nosi imię „Przemienienie Pańskie”, tak samo jak jego poprzednik, który pękł. Został ufundowany przez parafian. Oprócz wizerunku Chrystusa Przemienionego znajduje się na nim inskrypcja poświęcona św. Janowi Pawłowi II w setną rocznicę Jego urodzin oraz podobizna Papieża Polaka.
Po Mszy Świętej miała miejsce procesja eucharystyczna z Najświętszym Sakramentem. Nim wyruszyła, delegacja parafian złożyła podziękowanie ks. biskupowi, a on sam zaś wręczył list gratulacyjny małżeństwu pp. Gąsiorów, którzy świętowali 50-lecie związku małżeńskiego. W czasie Mszy Świętej liturgię upiększała gra Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej z Dobrej.
Po każdej Mszy Świętej wierni pielgrzymowali za ołtarz, by jeszcze bardziej zawierzyć swoje życie Matce Bożej Szkaplerznej. Chętni mogli przyjąć szkaplerz oraz zapisać się do Bractwa Szkaplerza Świętego.