Poświęcenie nowego dzwonu „Przemienienie Pańskie”

poswiecenie dzwonuPodczas trzeciego dnia odpustu ku czci Matki Bożej Szkaplerznej biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Leszek Leszkiewicz dokonał poświęcenia nowo odlanego dzwonu „Przemienienie Pańskie”. Poprzedni dzwon, pomimo młodego wieku dwudziestu lat pękł i nie brzmiał już tak, jak należy.

Poświęcenie miało miejsce podczas uroczystej sumy odpustowej o godzinie 11. Po kazaniu asysta liturgiczna udała się w procesji na zewnątrz świątyni. Tam ksiądz biskup Leszek Leszkiewicz odmówił specjalną modlitwę błogosławieństwa, a następnie pokropił wodą święconą nowy dzwon, poświęcając go do kultu Bożego. Następnie dokonał okadzenia dzwonu, ukazując prawdę, że będzie on wzywał do modlitwy i do czci Boga. Kantor w kościele odśpiewał psalm dziękczynny.
Nowy dzwon waży 700 kg, został odlany w Ludwisarni Felczyńskich w Taciszowie. Przygotowania do odlewu trwały od jesieni 2020 r., ostateczną formę odlewu dzwon uzyskał 20 maja 2021 r. Nosi imię „Przemienienie Pańskie”, tak samo jak jego poprzednik, który pękł. Został ufundowany przez parafian. Oprócz wizerunku Chrystusa Przemienionego znajduje się na nim inskrypcja poświęcona św. Janowi Pawłowi II w setną rocznicę Jego urodzin oraz podobizna Papieża Polaka. Do Dobrej dzwon został przywieziony w środę 14 lipca 2021 r. Ks. proboszcz Wojciech Sroka wyraził nadzieję, iż na kolejny odpust 6 sierpnia będzie można usłyszeć jego brzmienie.
Ksiądz biskup Leszkiewicz wyraził w kazaniu radość z faktu, iż może razem z naszą parafią świętować 30-lecie konsekracji kościoła parafialnego i w tym czasie poświęcić nowy dzwon, który będzie nam przypominał o Bogu i którego głos będziemy słyszeć tak w radosnych, jak i w smutnych wydarzeniach.