Odpust ku czci Przemienienia Pańskiego

odpust przemienienie panskie6 sierpnia Kościół Katolicki celebruje święto Przemienienia Pańskiego – pamiątkę przemienienia Chrystusa na Górze Tabor. W naszej parafii tego dnia przypada uroczystość odpustowa, związana z wizerunkiem Pana Jezusa Przemienionego, jaki znajduje się w zabytkowej świątyni. Chrystus w tym niezwykłym obrazie – przyniesionym, według legendy, przez wodę podczas powodzi – czczony jest w Dobrej od wieków. Parafianie otaczają Go kultem, modląc się przed wizerunkiem tak jak czynili ich przodkowie.

Główna Eucharystia odpustowa sprawowana była tego dnia o godzinie 11.00 Przewodniczył jej ks. prof. Adam Solak – wykładowca Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, przy koncelebrze ks. proboszcza Wojciecha Sroki oraz ks. Daniela Bubuli, naszego rodaka. Deszczowa pogoda uniemożliwiła zorganizowanie tradycyjnej procesji dookoła świątyni, dlatego też po Komunii Świętej odśpiewano dziękczynny hymn „Te Deum”, a przewodniczący zgromadzenia liturgicznego udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.
Ks. prof. Adam Solak głosił również kazania przez cały dzień podczas odpustu. Zwrócił w nich uwagę, że podobnie, jak uczniowie, wobec których przemienił się Chrystus, chcieli wybudować trzy namioty: dla Mojżesza, dla Eliasza i dla Chrystusa, tak my mamy budować naszym życiem namioty wiary, nadziei i miłości.