Strażacy ćwiczyli ratowanie zabytkowej świątyni

cwiczenia strazakow 2022Nieco zdziwieni byli kierowcy, którzy w porannych godzinach, w dniu 10 września, mieli zamiar zaparkować pojazd na jednym z przykościelnych parkingów. Okazało się, że wjazdu na nie bronią biało-czerwone taśmy zabezpieczające...

Przyczyną tej sytuacji były zaplanowane na ten dzień ćwiczenia jednostek ratowniczo-gaśniczych z terenu powiatu limanowskiego, które odbyły się w godzinach przedpołudniowych w centrum Dobrej.

Scenariusz ćwiczeń obejmował przede wszystkim akcję ratowniczą, jaka byłaby konieczna, na wypadek pożaru zabytkowej świątyni w Dobrej.

Odbyły się również ćwiczenia z zakresu ratownictwa chemicznego i ratownictwa wysokościowego.

W ćwiczeniach wzięli udział funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej, jednostki specjalistyczne z Nowego Sącza i Krakowa oraz ponad 100. strażaków OSP z terenu powiatu limanowskiego.

Obecni byli także przedstawiciele Policji, Urzędu Gminy Dobra, Parafii w Dobrej oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Ćwiczenia jednoznacznie pokazały, że w sytuacji zagrożenia, niezwykle istotna jest możliwość łatwego i szybkiego dotarcia na miejsce akcji ratowniczej.

Zatem – DRODZY PARAFIANIE – parkujcie podczas nabożeństw Wasze pojazdy w taki sposób, aby zawsze, mógł dojechać do naszego zabytkowego kościoła duży ratowniczy pojazd. Właściwe miejsce do parkowania łatwo rozpoznać: parkujemy na „kostce”, a „asfalt” pozostawiamy wolny :)