Poświęcenie nowego krzyża

nowy krzyzW niedzielnych ogłoszeniach duszpasterskich, w dniu 9 lipca 2000 roku, ówczesny proboszcz ks. Władysław Tarasek, podając program rekolekcji przygotowujących parafię do nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, napisał: „O godz. 19.30 w środę, w Dniu Pokuty, wyruszy procesja z krzyżem, wszystkich Stanów naszej Parafii, aby przeżywać Drogę Krzyżową. Na trasie do górnego krzyża na Górce Plebańskiej ustawimy czternaście krzyży. Krzyż, który będziemy nieść w Drodze Krzyżowej na Górkę Plebańską, będzie miał wyryte słowa: Jubileusz 2000, a na dole datę Nawiedzenia: 13.07. Stanie w miejscu, z którego przejmiemy Ikonę Jasnogórskiej Pani o godz. 17.30, w czwartek 13 lipca br.”

Krzyż  ten, upamiętniający Jubileusz Roku 2000 oraz nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, został ustawiony przy Parku Małachowskich i był świadkiem wydarzeń, jakie miały miejsce w parafii przez ponad 22 lata. Czas jednak odcisnął mocno na nim swoje piętno i mimo bieżącej konserwacji oraz wykonywanych napraw, o które dbała sąsiadująca z krzyżem rodzina państwa Kadzików, koniczne stało się zastąpienie go nowym krzyżem.
Nowy krzyż został w tym miejscu poświęcony w święto Podwyższenia Krzyża, 14 września 2022 r.
Dziękujemy pracowni stolarskiej Państwa Skwarczków z Zadziela, za ufundowanie, wykonanie i zamontowanie nowego krzyża. Za inicjatywę, dzięki której powstał nowy krzyż oraz za wykonanie projektu i urządzenie na nowo otoczenia krzyża dziękujemy rodzinie Państwa Kadzików. Dziękujemy również Firmie „Omega” z Dobrej, za udostępnienie samochodu z dźwigiem do transportu i zamontowania krzyża, a także Strażakom z OSP Dobra za zabezpieczenie trasy podczas uroczystości poświęcenia krzyża i procesji różańcowej.

Zobacz zdjęcia (Fot.WS; K.Bielski)