II Orszak Trzech Króli w Dobrej

DSC 0964Już po raz drugi w naszej parafii odbył się Orszak Trzech Króli – tradycyjnie w dniu Objawienia Pańskiego 6 stycznia. Ze względów epidemicznych nie był to przemarsz, wydarzenie miało charakter samochodowy. Korowód, kierujący się od kościoła parafialnego, przez Rynek, do Parku Małachowskich, prowadzili Trzej Królowie na koniach, za nimi szli chorąży z flagami, Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej z Dobrej, grająca kolędy oraz księża. Wierni uczestniczący jechali samochodami. Tych była całkiem spora ilość. Ci, którzy szli pieszo, pozytywnie odpowiedzieli na apel ks. proboszcza, by zachować zalecany reżim sanitarny. Wszystko przebiegło więc bezpiecznie i w bardzo radosnej atmosferze.

Na trasie pochodu młodzież z Grupy Apostolskiej przygotowała krótkie scenki rodzajowe, nawiązujące do wydarzeń biblijnych. Nie zabrakło zatem walki dobra ze złem, aniołów, diabłów, pasterzy oraz króla Heroda i jego straży przybocznej. Była też gospoda, na której widniał napis „Brak wolnych miejsc”, nawiązująca do tego, iż Święta Rodzina nie mogła nigdzie znaleźć schronienia. Trasę wieńczyła stajenka betlejemska, ustawiona przed urzędem gminy, w Parku Małachowskich – tam Trzej Królowie pokłonili się Dzieciątku Bożemu, a w ślad za nimi uczynili to samo pozostali uczestnicy. Aniołowie rozdawali wszystkim cukierki. Nad bezpieczeństwem drogowym czuwali Ochotnicy ze Straży Pożarnej w Dobrej.

Orszak poprzedziła uroczysta Msza Święta w dobrzańskim Sanktuarium, sprawowana przez ks. proboszcza Wojciecha Srokę przy koncelebrze ks. dr Jerzego Smolenia i ks. Jakuba Jasiaka, który wygłosił homilię. Splendoru liturgii dodawała gra Orkiestry OSP Dobra. Po Eucharystii ks. proboszcz poświęcił złoto, kadzidło, mirrę i kredę. Królów reprezentowali również odpowiednio przebrani parafianie oraz członkowie Liturgicznej Służby Ołtarza. Także do szopki ustawionej w kościele przybyli Trzej Królowie i złożyli Dzieciątku dary. Po zakończeniu uroczystości w kościele ks. proboszcz dokonał posłania orszaku, udzielając zebranym błogosławieństwa. Uczestnicy zaś przybrali otrzymane papierowe korony i wyruszyli w drogę.

Podczas Orszaku rozdawane były specjalne „bilety”, które należało zebrać, a następnie udokumentować, wraz ze strojem w postaci zdjęcia, przesłanego na adres mailowy parafii bądź zamieszczonego w mediach społecznościowych, oznaczając je znacznikiem #DobraOrszak2021. Dla wykonawców najpiękniejszych strojów przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe.