Błogosławieństwo nowych lektorów

nowi lektorzyW naszym Sanktuarium, w dniu 25 marca, odbyła się uroczystość błogosławieństwa nowych lektorów z dziewięciu parafii dekanatu tymbarskiego. Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie ks. prał. Jacek Soprych, który przewodniczył uroczystości udzielił błogosławieństwa 69 nowym lektorom i wyraził radość z tak licznego grona nowych lektorów oraz pogratulował pięknie przygotowanej liturgii. Zachęcał chłopców, aby służyli z radością, stawali przy ołtarzu z dumą i traktowali swoją posługę ją jako drogę własnego uświęcenia.

Nowi lektorzy pochodzą z Dobrej, z Góry Świętego Jana, Jodłownika, Jurkowa, Nowego Rybia, Podłopienia, Skrzydlnej, Szczyrzyca i Tymbarku. Chłopcy przygotowywali się do posługi lektora podczas intensywnego 5-tygodniowego kursu, który prowadził ks. Jakub, dekanalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza oraz opiekun ministrantów i lektorów w naszej parafii. W przeprowadzeniu kursu pomagała pani mgr Maria Walczak, 11 ceremoniarzy z Dobrej, Podłopienia i Tymbarku, a także księża wikariusze z dekanatu.
Na wykładach i ćwiczeniach kandydaci na lektorów zapoznawali się z sferą teoretyczną i praktyczną służby lektorskiej w wymiarze ludzkim, ascetycznym, biblijnym i liturgicznym. Każde ze spotkań trwało około 5 godzin, a ćwiczenia praktyczne odbywały się - co w dobie pandemii istotne - w 7 niewielkich grupach. Dzięki temu chłopcy zostali należycie przygotowani do pełnienia świętych czynności - czytania słów samego Boga.

Zobacz zdjęcia (fot. K. Bielski)