Akcja Katolicka

akcja kat 003Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Dobrej powstał w 2001 roku. Pierwszym Prezesem była Pani Elżbieta Gałęza, potem kolejno: Kazimiera Opoka, Anna Sołtys i obecnie od 2016 roku Czesława Smoleń.
Asystentami byli kolejni Księża Proboszczowie: Ks. Prałat Władysław Tarasek, Ks. Prałat Zbigniew Smajdor i obecny Ksiądz Proboszcz Wojciech Sroka.

Początkowo oddział liczył 17 członków. Praca ich polegała na włączaniu się w życie duchowe Parafii poprzez przewodniczenie modlitwie różańcowej, drodze krzyżowej, adoracji Najświętszego Sakramentu, adoracji przy Grobie Pańskim, organizowaniu pielgrzymek do Miejsc świętych. Ponadto organizowano zbiórki do puszek na różne cele charytatywne zarówno ogólnopolskie jak i diecezjalne.
Do 2009 roku Akcja Katolicka i Caritas miały jednego wspólnego Prezesa.
W 2009 roku ówczesny Ksiądz Proboszcz Zbigniew Smajdor wprowadził zmiany. Powołano Prezesa Akcji Katolickiej Panią Annę Sołtys, oraz Prezesa Caritas Panią Czesławę Smoleń.
W 2016 roku rezygnację z urzędu złożyła Pani Prezes Anna Sołtys. W związku z tym na jej miejsce Ks. Bp Andrzej Jeż powołał Panią Czesławę Smoleń. Wówczas Prezesem Caritas została Pani Irena Żak.
Obecnie Akcja Katolicka liczy 24 członków. W tym roku dołączyła jedna osoba.
Podobnie jak poprzednio, członkowie Akcji Katolickiej obecnie również włączają się w życie duchowe parafii poprzez modlitwę różańcową, drogę krzyżową, adorację Najświętszego Sakramentu, adorację przy Grobie Pańskim, organizowanie pielgrzymek do Miejsc świętych zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju.
Od Wielkiego Piątku 2017 roku Akcja Katolicka prowadzi nowennę do Bożego Miłosierdzia. W marcu 2017 roku czynnie włączyli się członkowie Akcji w duchową adopcję dziecka poczętego.
Od 12 grudnia 2016 roku z inicjatywy Akcji Katolickiej wprowadzono każdego dnia przed wieczorną Mszą świętą koronkę do Bożego Miłosierdzia w intencji V Synodu Diecezji Tarnowskiej, odpowiadając tym samym na prośbę Biskupa Diecezjalnego Andrzeja Jeża.
Akcja Katolicka udzieliła poparcia Prof. Bogdanowi Hazanowi.
W maju 2017 roku zorganizowano zbiórkę makulatury na studnie głębinowe w Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie pracują nasi misjonarze, by pomóc im uzyskać dostęp do wody. Zebrano 2,5 tony makulatury.
Zorganizowano akcję zbierania podpisów pod projektem: „Zatrzymaj aborcję”.

Czesława Smoleń

 

Lista członków Akcji Katolickiej:

1. SMOLEŃ CZESŁAWA – PREZES
2. OPOKA KAZIMIERA – SEKRETARZ
3. PALKIJ MARIA – SKARBNIK
4. CYGAL MARIA
5. DROŻDŻ CZESŁAWA
6. DUDZIK JANINA
7. GAŁĘZA ELŻBIETA
8. JORDAN ANNA
9. KOWALSKA TERESA
10. KULIG TERESA
11. KURCZABA TERESA
12. KUREK ZOFIA
13. KWIATKOWSKA HALINA
14. MICHAŁEK JANINA
15. MICHORCZYK STEFANIA
16. MIŚKOWIEC MARIA
17. MYSZA GENOWEFA
18. PAPIEŻ ANNA
19. SOŁTYS ANNA
20. SUCHAN MARIA
21. SZYRSZEŃ MARIA
22. STOKŁOSA BARBARA
23. STOKŁOSA MARIA

Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe zamieszczone na stronie internetowej parafii pw. MB Szkaplerzej w Dobrej

umieszczone są za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.

© 2017 Parafia MB Szkaplerznej w Dobrej. All Rights Reserved.

Designed by Kajmowicz Jan.