Wydarzenia 2023

Uroczysta Pasterka

pasterka 2023W kościołach katolickich na całym świecie, w noc wigilijną, sprawowana jest uroczysta Eucharystia, zwana Mszą Pasterską, lub Pasterką. Ma ona nawiązywać do ludzi, którzy nocą udają się do kościołów, podobnie jak pasterze udali się do żłóbka, by adorować Boże Dzieciątko.

W dobrzańskim sanktuarium Pasterka sprawowana była, jak zawsze, o północy. Przewodniczył jej i homilię wygłosił Ks. proboszcz Wojciech Sroka. Koncelebrowali kapłani wikariusze: Ks. Paweł Krzak i Ks. Mateusz Szwabowski. W homilii Ks. proboszcz mówił o istocie Świąt Bożego Narodzenia i o tym, że Jezus powinien na nowo narodzić się w naszych sercach. Posługę muzyczną podczas Mszy Świętej pełniła Orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrej.
Eucharystię rozpoczęła uroczysta procesja, w trakcie której wniesiona została do świątyni figurka Bożego Dzieciątka. Złożono ją na poduszce przed ołtarzem. Po błogosławieństwie końcowym kapłani udali się do szopki, by złożyć figurkę w żłóbku, co symbolicznie potwierdziło przyjście Syna Bożego na Ziemię. Pierwsza procesja odbywała się w ciemności, światło rozbłysło dopiero, gdy figurka spoczęła przed ołtarzem.