Aktualności

Wigilia Paschalna

wigilia paschalna 2024„Liturgia Wigilii Paschalnej – „matka wszystkich świętych wigilii” (św. Augustyn z Hippony), jest sprawowana w Noc Zmartwychwstania Pańskiego. Ta celebracja jest szczytem całego Triduum Paschalnego, gdyż zawiera w sobie przypomnienie zbawczego misterium Pana, do którego prowadziła nas msza wieczerzy Pańskiej i liturgia męki Pańskiej” (D. Makowski, „Misterium liturgii Wigilii Paschalnej”, [w:] „Triduum Paschalne. Przewodnik”, Poznań 2024, s. 169).

Liturgia rozpoczęła się w ciszy i ciemności. Kapłani wraz z asystą liturgiczną udali się na zewnątrz świątyni. Tam, według specjalnego rytuału, pobłogosławiony został ogień oraz paschał. Dokonał tego przewodniczący zgromadzeniu liturgicznemu ks. proboszcz Wojciech Sroka. Następnie paschał został uroczyście wniesiony do kościoła, gdzie celebrans trzykrotnie wypowiedział słowa: „Światło Chrystusa”. Od paschału zapalone zostały świece wiernych i zabłysło światło wewnątrz świątyni.
Po zapaleniu światła w tym dniu wykonuje się tzw. „Orędzie Wielkanocne (łac. Exultet). Jego treść stanowi średniowieczna poezja chrześcijańska, której układ podobny jest w strukturze do modlitw eucharystycznych. Tekst orędzia opisuje przemianę nie tylko świecy, ale i całej materii i wszystkiego stworzenia przez zmartwychwstanie Chrystusa. Jest to hymn pochwalny, rozpoczynający się na zastępach anielskich, a kończący na „zgromadzonym ludzie, na Kościele, który istnieje po to, by wielbić” (T. O’Malley, „Jest to olśniewająca noc. Liturgiczna poetyka Exsultetu”, [w:]- Triduum Paschalne. Przewodnik”, Poznań 2024, s.201). Śpiew orędzia wykonał w naszym kościele ks. Mateusz Szwabowski.
Liturgia Słowa, która nastąpiła bezpośrednio po orędziu, przytoczyła najważniejsze czytania ze Starego i Nowego Testamentu, mówiące o dziele stworzenia. Po trzecim czytaniu rozbrzmiał hymn „Chwała na wysokości”, na powrót zagrały organy i zabiły dzwony. Następnie ksiądz proboszcz zaintonował uroczyste „Alleluja”. Po Ewangelii wygłosił także homilię, w której zwracał uwagę na postaci związane z życiem Jezusa, które zawiodły w trakcie Jego męki.
Śpiewem „Litanii do wszystkich świętych” oraz odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych rozpoczęła się liturgia chrzcielna, w trakcie której od zapalonego paschału pobłogosławiona została woda w chrzcielnicy. Następnie kapłani dokonali pokropienia wiernych zgromadzonych w kościele. W wielu kościołach w tym momencie liturgicznego zgromadzenia praktykuje się chrzest święty dzieci oraz dorosłych. W naszym kościele nie miało to miejsca.
Po liturgii eucharystycznej rozpoczęła się uroczysta procesja rezurekcyjna dookoła kościoła. Wzięli w niej udział kapłani, asysta liturgiczna, Dziewczęca Służba Maryjna, Ochotnicza Straż Pożarna oraz zgromadzeni wierni z zapalonymi świecami w dłoniach.
Piękna liturgii dodawała muzyka wykonywana przez Chór BelCanto działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrej oraz od odpowiedniego momentu i podczas procesji przez Orkiestrę Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrej.

Tekst i zdjęcia: Adrian Cieślik

Zobacz zdjęcia

© 2017/2021 Parafia MB Szkaplerznej w Dobrej. All Rights Reserved.

Designed by Kajmowicz Jan.

Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej Parafii Rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.