Aktualności

Wielki Czwartek – Msza Święta Wieczerzy Pańskiej

wielki czwartek 2024Wielki Czwartek rozpoczyna okres tzw. Triduum Sacrum – trzech dni świętych, w czasie których w sposób szczególny wspomina się ostatnie chwile Chrystusa. Tego dnia w kościołach sprawowana jest jedna Msza Święta – tzw. Msza Wieczerzy Pańskiej. Wyjątkiem są kościoły katedralne, w których przed południem sprawuje się tzw. Mszę Świętą Krzyżma – w trakcie której biskup diecezjalny poświęca olej krzyżma świętego i olej służący do sakramentu namaszczenia chorych. Eucharystię tą sprawują kapłani we wspólnocie z biskupem, co stanowi przejaw ścisłej jedności Kościoła.


W dobrzańskim kościele parafialnym sprawowana była więc tylko Msza Święta Wieczerzy Pańskiej. Uroczystej liturgii przewodniczył ks. Paweł Krzak, wikariusz, koncelebrowali: ks. proboszcz Wojciech Sroka, ks. Mateusz Szwabowski, ks. Jerzy Smoleń. Z racji, że Wielki Czwartek jest dniem kapłańskim, przedstawiciele stowarzyszeń parafialnych na początku Eucharystii złożyli kapłanom życzenia i wręczyli kwiaty. W homilii ks. Paweł wskazywał na służebność kapłanów wobec wiernych, ale także na służebność wobec bliźnich, do której jesteśmy wszyscy wezwani. Egzemplifikacją tego był gest obmycia nóg apostołom przez Chrystusa.
Msza Święta Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się radośnie. Śpiewa się na początku hymn anielski „Chwała na wysokości Bogu”, niesłyszany w okresie Wielkiego Postu. W jego trakcie grały organy, biły dzwony i dzwonki, które po zakończeniu zamilkły. Cisza potrwa do wielkosobotniej liturgii Wigilii Paschalnej.
Kulminacją wielkoczwartkowej liturgii jest przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy – specjalnego ołtarza adoracja, stanowiącego ilustrację ogrodu oliwnego i modlitwy oraz pojmania Chrystusa. Ciemnica w naszym kościele łączy dwie wymowne sceny ewangeliczne – ostatnią wieczerzę oraz modlitwę Pana Jezusa. Na stole z ostatniej wieczerzy, ustawionym w pobliżu, zwraca szczególną uwagę rozbite naczynie – symboliczne pokazanie zdrady Judasza. Ciemnicę przygotowała młodzież z naszej parafii wraz z Ks. Pawłem i Ks. Mateuszem.
Po zakończeniu Eucharystii został także ogołocony ołtarz główny i prezbiterium. Rozpoczęła się adoracja, którą w naszej parafii prowadzili przedstawiciele Parafialnego Oddziału Caritas oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

Tekst i zdjęcia: Adrian Cieślik

Zobacz zdjęcia

© 2017/2021 Parafia MB Szkaplerznej w Dobrej. All Rights Reserved.

Designed by Kajmowicz Jan.

Administrator danych osobowych informuje, że wszystkie dane osobowe na stronie internetowej Parafii Rzymskokatolickiej pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej umieszczone zostały za zgodą osób, których dane dotyczą lub umieszczone są na podstawie prawa.